(Foto Cor van Iperen) bewegingen wat betreft de toewijzingen. En natuurlijk al die tientallen cultuurhistorische organisaties. Daar heb ik nog eens 12 jaar gewerkt." Consensus en draagvlak Alle betaalde en onbetaalde werkzaamheden van Joan Patijn bewogen en bewegen zich op het snijvlak van de politiek, gemeentelijk zowel als provinciaal. Als 'ervaringsdeskundige' heeft ze een goed overzicht van de ontwikkelingen in de laatste decennia en stelt resoluut vast, dat de gemeentepoli tiek in rustiger vaarwater terechtgekomen is. Maar voegt daar ook direct aan toe, dat de problemen in een gemeente als Bloemendaal, eigenlijk niet zo groot zijn. Niet te ver gelijken met de problematiek in de grote steden. En, stelt ze, de laatste jaren gaat de samenwerking met de gemeente ook steeds beter. Volgt de vraag of het allemaal rozengeur en maneschijn is. "Natuurlijk niet. Het dichtslibben van onze binnenduinrand met bebouwing en een woud van verkeersborden, is een gevaar. Er is de problematiek van het Provinciaal Ziekenhuis, dat verdient geen schoonheidsprijs. Persoonlijk vind ik het erg jammer dat het Oude Zusterhuis afgebroken zal worden. Rond de Zandwaaier zijn merkwaar dige dingen gebeurd door PWN in de deal met Luigi Prins. Begrijp me goed, dat staat los van het feit dat-ie fantastische dingen doet. Neem Elswout of die Suikerfabriek in Half weg. Ik weet niet of je het 's avonds wel eens gezien hebt, ongelooflijk mooi. Daar houd ik erg van, een industrieel monument op een verantwoorde wijze een nieuwe bestem ming geven. In het algemeen is mondigheid van de burgers een groot goed. Die kritiek leidt natuurlijk wel tot traineren van beslissingen maar het gaat nu eerder om samen met de overheid tot consensus te komen en een breed draagvlak te bewerkstelligen. Het stereotype vijanddenken van vroeger is gelukkig verdwenen." 14 Ons Bloemengaar, 32e jaargang, nummer 1, voorjaar 2008

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 14