Marie Baron ontvangt uit handen van Prins Hendrik haar zilveren medaille, gewonnen op de 100 meter schoolslag (foto boek Jan Cottaar, Gouden boek Nederlands Olympisch Comité) (geb. 1914) zich nog goed herinnerden al vermeldt de eerste als eindstand 0-11, terwijl de tweede het houdt op 'iets van 0-17'*). Het bleek een goede voorbereiding want de Argentijnen wonnen in Amsterdam zilver. In een zinderende finale verloren ze van Uruguay dat inVelserend was ondergebracht. De hockeyers uit Brits-Indië logeerden in Hotel Zomerzorg aan de Brederodelaan en wonnen goud vóór Nederland en Duitsland. De Belgische wielrenners zaten in hotel Iepenhove, maar wisten op het traject dat onder meer over het Kopje naar Den Haag liep, geen metaal bij elkaar te fietsen. In hetzelfde hotel waren overigens ook de atleten uit Zweden en Denemarken gehuisvest. Het gaf allemaal een heel bijzondere sfeer in het dorp in die zomer van 1928. Bron: De Waal Malefijt C. de Jong: reeks interviews, gevoerd in de jaren 1981-1987, met'bekende Bloemendalers'. Wat ze meemaakten op 28 juli Iedere deelnemer wordt altijd overdonderd en ont roerd door de openingsceremonie. Het moment dat na jaren training de Olympische droom werkelijkheid wordt. Ze hadden een tijdje in de afzondering van de Bloemendaalse dreven vertoefd, maar nu marcheerden ze achter hun vlag op 28 juli het uitverkochte nieuwe Olympisch Stadion binnen. De schepping van archi tect Jan Wils herbergde 30.000 bezoekers toen Z.K.H. Prins Hendrik, voor de gelegenheid nuchter, de Spelen opende en Harry Denis, de aanvoerder van het voet balelftal, de eed aflegde. Het oranjezonnetje scheen niet, maar op enkele druppels na, bleef het droog. Ze luisterden op het middenveld naar een koor van 1200 man, dat "Wilt heden nu treden" zong, ze hoorden de saluutschoten klinken en zagen de witte vredesduiven duiven naar het donkere zwerk fladderen.... Bijna had een Bloemendaler bij de Spelen van 1928 een prominente rol gespeeld. Jan Mol, enige zoon van een fruitkweker, nam in 1909 het bedrijf van zijn vader over toen deze overleed. Maar Mol's belangstelling ging uit naar de fotografie. Hij verhuisde in 1921 naar Bloemendaal waar hij in een voormalige slagerij een filmstudio inrichtte, die hij Bureau voor Wetenschappe lijke Kinematografie noemde. Hij specialiseerde zich in het filmen van micro-organismen en verwierf daarmee interna tionale bekendheid. Het bedrijf groeide en in '1927 betrok Hotel Duin en Daal waar de Argentijnse voetballers logeerden hij de voormalige speelfilmstudio Hollandia in Haarlem, waarna hij de naam van zijn studio omdoopte in Multifilm. Van de Atletiekunie kreeg hij de opdracht de finishfoto's te verzorgen tijdens de Olympische Spelen. Hij had daarvoor speciaal een camera ontwikkeld die 120 beeldjes per se conde kon registeren. Maar er ontstond ruzie toen bleek dat de organisatie de rechten van de beelden zou verkopen aan een Italiaans bedrijf. De zaak escaleerde en de opdracht ging aan zijn neus voorbij. Ons Beoemindaal, 32e jaargang, nummer 1, voorjaar 2008 17

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 17