Karakteristieke bomen Door John Todirijo In de wintereditie van 2007 van Ons Bloemendaal is een oproep gedaan om bijzondere verhalen over karakteristieke bomen in de gemeente Bloemendaal in te sturen. Hierbij wil ik op verzoek van de redactie uiteenzetten aan welke randvoorwaarden deze verhalen zouden moeten voldoen. Daarmee kan het subjectieve karakter van de vraag of een boom al dan niet karakteristiek is, zo klein mogelijk worden gehouden.Van belang is voorts dat de te beschrijven boom vanaf de openbare weg zichtbaar is dan wel met toestemming van de rechthebbende te bezichtigen is. Voorwaarden In mijn visie is een boom karakteristiek als deze ten minste 50 jaar oud is en bovendien een speciaal kenmerk heeft. Een aantal boomsoorten zoals iep, plataan, paardekastanje, eik en beuk, kan pas bij een leeftijdsgrens van zo'n 75 jaar als waardevol worden aangemerkt aangezien deze soorten pas dan tot volle wasdom komen. De ondergrens voor de Bomenstichting om een boom tot monumentaal te bestem pelen is 80 jaar. Maar ook voor de Bomenstichting is alleen een hoge leeftijd niet genoeg. Een speciaal kenmerk kan de esthetische waarde zijn als een boom belangrijk is voor de beleving van de omgeving. Een bruine beuk die solitair staat, is immers waardevoller in zijn uitstraling dan een gewone groene beuk. Ook kan een boom bijzonder zijn omdat hij bijvoorbeeld in de regio de oudste, dikste, hoogste van de soort is. Het kan verder een boomsoort betreffen die niet vaak voorkomt of de boom kan ecologische betekenis hebben als woonplaats voor (zeldzame) planten of dieren. Een boom kan ook cultuurhistorische waarde hebben. Wat dit laatste betreft kan worden gedacht aan herdenkingsbo men die zijn geplant ter gelegenheid van een landelijke of plaatselijke gebeurtenis, zoals de bouw van Vogelenzang- Oost, het Bleekersveld en het Kennemerpark. Voorbeelden van herdenkingsbomen zijn de Wilhelmina-, Juliana- en Beatrix-bomen, de millenniumbomen en de vrijheidsbo men. Dergelijke bomen kunnen dus, ook indien ze jonger zijn dan 50 jaar, als karakteristiek worden aangemerkt. Van bijzonderheid van de soort is sprake als we te maken hebben met een zeer weinig voorkomend geslacht, soort, variëteit of type. Een voorbeeld hiervan is de majestueuze tulpenboom (Liriodendron tulipifera) bij het Halve Maantje aan de Lage Duin en Daalseweg op een particulier perceel. Een ander voorbeeld is een fraaie populiersoort (Populus lasiocarpa) met blad van 15 tot 30 cm lang en een hartvor mige voet, in het Nachtegalenplantsoen. Een dendrologisch waardevolle wintergroene struik is de Piptanthus labur- nifolius uit de vlinderbloemenfamilie in een tuin aan de Krullenlaan. Lanen met toekomst Naast de vorenstaande opmerkingen over waardevolle indi viduele bomen of groepen van bomen zijn het ook vooral de majestueuze beuken-, linden- en eikenlanen waar de gemeente Bloemendaal haar lommerrijkheid aan te danken heeft. Het is een waardevol erfgoed in de vorm van karak teristieke landelijke lanen, dat mits goed beheerd, nog een lange toekomst kan hebben. De oorsprong wordt gevonden in de 17de en 18de eeuw toen langs de binnenduinrand en elders landgoederen ontstonden waarvoor opvallende lanen Karakteristiek vanwege de bijzonderheid van de soort is deze zuilvormige eik in Aerdenhout. De eik heeft een smal-vormige kroon met opgaande takken die normaliter slecht 3 d 4 meter breed wordt en naar verloop van tijd uiteenvalt. Vanwege het uitvallen van de kroon wordt deze bijzondere soort heel weinig aangeplant, (foto: J.Todirijo) 24 Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 1, voorjaar 2008

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 24