Foto: J.Todirijo werden aangeplant. De aard en structuur van de landwegen beantwoordden aan het toenmalige gebruik van de lande rijen en aan. de stijlopvattingen van de landeigenaren. Het is opvallend dat de in die eeuwen aangelegde lanen de geschiedenis met alle veranderingen in de stijl en functie van de landschapsinrichting hebben overleefd. De landschappelijke lanen hebben als cultuurhistorisch fenomeen een tamelijk zelfstandige ontwikkeling doorge maakt. Desalniettemin kan eeir historische schets van de lanen niet compleet zijn zonder in te gaan op de historie van de landgoederen waarin ze zijn aangelegd. De laan en het patroon van lanen zijn namelijk duidelijk onderhevig aan veranderde stijl- en modeopvattingen bij de inrichting van landgoederen. Daarbij hebben zowel esthetische als functionele criteria (zoals als houtopbrengst en beschutting tegen weer en wind) de loop en het karakter van de lanen beïnvloed. Lanen zijn zeer bepalend voor de inrichting van het landgoed en voor de relatie tussen landerijen, bossen, parken en opstallen. De laan is dan ook altijd gezien als een cruciaal middel in de architectuur van het landschap. Door de eeuwen heen heeft bij de aanleg van lanen de houtproductie overigens een belangrijke rol gespeeld. De vervanging van oude bomen leverden de destijds een aan zienlijke hoeveelheid zaaghout op. Bij verkoop of sanering van zo'n landgoed in de 18de en 19de eeuw vormde de houtopbrengst een niet onbeduidend zakelijk motief. Verdwenen en vervangen Helaas zijn er toch ook veel lanen bijna verdwenen, onder de andere Laan van de twaalf Apostelen bij de Zijweg tot de Bovenweg in Aerdenhout. Andere lanen zijn door gebrek aan middelen verwaarloosd of nauwelijks meer herkenbaar Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 1, voorjaar 2008 25

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 25