Red de laatste Ruisdaelü Foto: J. Todirijo in de homogene laanbeplanting. Met een kleine meerderheid heeft de gemeente raad toen het voorstel aangenomen om de laan gefaseerd te vervangen en zie nu het resultaat van de nieuw aangeplante beuken bijna 20 jaar later. Sinds 1985 is de Elswoutslaan samen met het landgoed een rijksmonument. Dit betekent dat bij de verjonging de soort en de plantafstand van de bomen hetzelfde moet zijn. Heden ten dage gaan er stemmen op om de laan om te halen of te dunnen. Dit is typisch een bosbouwkundige benadering waarbij men voorbijgaat aan de uitgangspunten van de aanwijzing als rijksmonument en de landschappelijke benadering van het gekozen tunnel/ailee effect. en totaal opgegaan in het nabijgelegen bos. Er zijn gelukkig ook lanen die worden vervangen zoals de Elswoutslaan. In 1988 is er veel weerstand geweest vanuit de bevolking tegen het vervangen van de beukenlaan. De bomen moesten evenwel worden vervangen omdat het grootste deel van de beuken slecht was (een gebit met veel holle en slechte kie zen) en ook omdat er eiken tussen stonden die niet pasten P. Todirijo was van 1999 tot en met mei 2006 hoofd van de Afde ling Groenvoorzieningen van de gemeente Bloemendaal. Thans zelf standig werkzaam: P (John) Todirijo Tuin- en Landschapsinrichting (email: john@todirijo.nl) Bomenstichting: www.bomenstichting.nl Door Martin Sommbr Bestuurders bezweren om het hardst dat ze zich inzetten voor het historische Hollandse landschap. Behalve als het even niet uitkomt. Nu kun je Haarlem nog zien zoals in de 17de eeuw. Zoals Jacob van Ruisdael het zag vanaf de bleek in Overveen. Er zijn nog een paar plekken waar je vanaf de duinrand die historische sensatie hebt - zo liepen ze ooit naar de Oude Bavo waarvan je de klokken hoort in de verte. Dat uitzicht is binnenkort verleden tijd. Onlangs liet gedeputeerde Albert Moens van de provincie Noord-Holland weten dat er ge bouwd mag worden. Het gaat maar om twintig hectare, een minigebiedje. De afspraak was dat de provincie de tuinders die er nu nog bollen kweken, zou uitkopen. Tien jaar is er aan het bestemmingsplan gewerkt, het zou natuur worden, de nota's tuimelden over elkaar. Het college van gedepu teerden trad onlangs aan met de belofte zich in te zette voor het karakteristieke Noord-Hollandse landschap. 'Een woninkje' Toen kwam gedeputeerde Moens, die trouwens van Groen links is - en we hebben in de persoon van Harry Borghouts ook al een Groenlinkse commissaris van de Koningin. Einde Ruisdael. De provincie wil er haar goeie geld niet meer in steken, aangezien die postzegel grond misschien wel 2,5 miljoen gaat kosten. Dat is een argument van niks, sinds we weten dat de provincies dankzij hun aandelen in de energie bedrijven steenrijk zijn. Moens wil een grondeigenaar die 'een woninkje' op zijn bouwland wil zetten, niet tegenhou den. Schattig. Maar hij weet donders goed dat de druk op dit stuk grond zo groot is dat projectontwikkelaars er al jaren 26 Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 1, voorjaar 2008

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 26