watertandend omheen draaien. Ach, een doorkijkje op Haarlem minder, is dat zo erg dan? Op de eeuwigheid niet. Maar wat ons te wachten staat, werd onlangs beschreven door landschapsarchitect Adriaan Geuze. Wie, zoals hij, in Rotterdam woont, moet een half uur in de auto om een grasspriet te zien. Het open Hollandse land schap is in Zuid-Holland verruild voor geluidsschermen, vinexwijken, woonboulevards en bedrijventerreinen, naar keuze doorsneden door de hsl of de Betuwelijn. Noord- Holland gaat dezelfde kant op. Elke dag wordt er open land ter grootte van een stuk of wat voetbalvelden geofferd aan de vooruitgang. Als dat allemaal democratisch en open en bloot was besloten, zou ik me er morrend bij neerleggen. Geen gebrek aan voornemens Wat zo te denken geeft, en daarom is de toestand in Haarlem exemplarisch, is dat het barst van de voortreffelijke voornemens en prach tige afspraken, terwijl de praktijk anders is. Je hebt de gemeente, de provincie, het Noordvleugelgenoot- schap, een werkgroep Metropolitaan landschap, een onafhankelijke provin ciale functionaris voor de ruimtelijke kwaliteit, een horde natuurfederaties, het ministerie uiteraard en dan vergeet ik best nog één en ander. Provinciale bestuurders willen ergens een stempel op zetten. Dus minimaal een weg, een vrije busbaan, of een tunnel onder de stad. Twintig hectare gras is te mager voor de man wiens partij het hele klimaat wil redden. De slonzige praktijk Ruim drie jaar heb ik de Gemengde Berichten geschreven, niet boven op liet nieuws, maar half eronder. Dit Haarlems verhaaltje is een mooi voorbeeld van wat ik tegenkwam. Of het in de prachtwijken, in de jeugdzorg of in het onderwijs was - de rapportenstapel was torenhoog, de vergezichten stevig in de partijprogramma's verankerd. Maar dan kwa men de slonzige praktijk, het kortetermijndenken, de vol dongenfeiten-politiek, en uiteindelijk de virtuoze redenerin gen als de beleidsdoelen niet werden gehaald. En niemand die er iets aan kon doen. Honderden bestuurders, en allemaal hebben ze nota's afgescheiden over het 'traditionele landschap dat een onmiskenbare bijdrage levert aan het internationaal concurrerend vermogen van de regio' (Metropolitane werkgroep), dat er 'alleen bin nen de bestaande contouren gebouwd mag worden (Noord- vleugeloverleg)of dat 'cultuurhistorische landschapsele menten moeten worden hersteld' (regeerakkoord). En aan het eind van de dag zijn we weer twintig hectare cultuur landschap kwijt. Als de zaken zo gaan, moeten politici niet raar opkijken wanneer hun onderdanen zich alleen trog cynisch uitlaten over het openbaar bestuur. Ik heb geprobeerd me in te leven in gedeputeerde Moens. Waarom is het zo onoverkomelijk die twintig hectare te beschermen? Klaartje Peters schrijft in Het opgeblazen bestuur over de ambities van het provinciehuis. Ik heb met chagrijnig plezier voor u bericht uit de bestuur lijke frontlinie. Dat bestuur blijft zich in Noord-Holland inzetten voor duurzaam, ecologisch-historisch landschap. Alleen nu even niet. Dit artikel van Martin Sommer werd eerder gepubliceerd in De Volkskrant van 5 juli 2007 Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 1, voorjaar 2008 27

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 27