Ansichten en plakboeken, 60 jaar openluchttheater Caprera Door Huib stam Tijdens de voorbereiding van het schrijven van 'Theater Caprera 60 jaar Openluchttheater Bloemendaal', een publicatie die in mei zal verschij nen ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan, struinde ik naar oude ansichtkaarten op Marktplaats.nl. Daar trof ik in de rubriek Verzamelen een aantal fotokaarten van het openluchttheater. Ik heb er een aantal gekocht voor een paar euro per stuk. De meeste waren ongebruikt, 'ongelopen' heet dat in het jargon van verzamelaars. Op die kaarten staat het theater vrijwel altijd geheel leeg afgebeeld. Geen mens te zien. Alleen de keurige gekromde rijen banken, het paviljoen en natuurlijk de begroeiing. Het theater ligt er voor de foto altijd op zijn voordeligst bij. Het ging de fotogra fen kennelijk om de schoonheid van het theater zelf, de architectuur, het landschappelijke. Het theater was een object van schoonheid op zich. Zo was het ook bedoeld. Wethouder Van Geluk, de initi ator van het theater, prees eind maart 1948 zijn project aan in een interview met De Noord-Hollandsche Courant. "In de duinen wordt een theater gebouwd, dat daar hoort en dat, wanneer er niet in gespeeld wordt, toch bekoren zal door de prachtige natuur." Geliefde bestemming In de eerste jaren van het bestaan werd het Openluchttheater in Bloemendaal door tienduizenden wandelaars bezocht. Het was een geliefde bestemming voor tripjes met het openbaar vervoer. De NZH adverteerde met uitstapjes per bus door de bollenstreek. Daarbij werd ook het openluchttheater aangedaan. Vooral in het voorjaar was het bezoek talrijk, zeker in de jaren waarin langs de paden bloembol len geplant waren. Ook is er een aantal jaren achtereen een mozaïek van hyacin ten en narcissen gelegd op het speelvlak. Daarvan vond ik ook een ansichtkaart, met van die ouderwetse, te felle kleuren. Openluchttheater Bloemendaal' geïnspireerd. Hoe kun je in een zo eenvoudig mogelijke vorm in woorden een beeld geven van zoiets als een openluchttheater dat 60 jaar Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 1, voorjaar 2008 Die ansichtkaarten geven niet alleen fei telijke informatie, ze roepen ook een we reld op. De foto's zijn altijd heel vakkun dig gemaakt, op het steriele af. Het was niet de bedoeling van de fotograaf een artistieke impressie te geven maar de best mogelijke realistische indruk. De koper van zo'n kaart wil letterlijk een beeld heb ben, of aan de geadresseerde geven, van het theater op zijn duidelijkst: zó ziet het Openluchttheater in Bloemendaal eruit. Die paar foto's op de ansichtkaarten die ik verzamelde, hebben mij tijdens het schrijven van 'Theater Caprera - 60 jaar 28

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 28