Vogelenzang Gemeente k Bloemendaai lm die hem tot de orde kwam roepen, bij Vlaardingen een pijnlijke nederlaag toe. Romantische historici hebben hem daarom nog wel eens tot een vroege kampioen van de Hollandse vrijheid willen uitroepen maar daar wil niemand meer aan. Hoe dan ook: hij lijkt de meest geëigende Dirk voor straatnaamvernoeming, hoewel ook de Dirken V en VI verdienstelijk hebben geijverd voor het welzijn, zoniet van hun graafschap, dan toch van hun dynastie. De vernoeming van gravin Ada (ca 1185- 1223) is prettig eenduidig. Zoals elke kruiswoordpuzzelaar weet, staat zij te boek als de enige gravin uit het Hollandse Huis die op eigen titel regeerde, zij het nooit onomstreden. Volgens de heersende opvatting was Holland een 'zwaardleen' waarin vrouwen niet voor erfopvolging in aanmerking kwamen. De arme Ada heeft het dan ook niet makkelijk gehad. Na het overlijden van haar vader, graaf Dirk VII, werd zij door haar moeder uitgehuwelijkt aan graaf Lodewijk II van Loon, in de hoop daarmee haar wankele positie te verster ken. Maar haar opvolging werd betwist door oom Willem, de latere graaf Willem I, en in het gewapende conflict waarin onder meer dit geschil werd uitgevochten (de Loonse Successieoorlog, 1203-1213) moest Ada het afleggen. prinses Ada, dochter van koning William the Lion; langs deze weg zijn zowel de naam Willem als het leeuwenwapen de Hollandse geschiedenis binnengemarcheerd. Hij verwierf de heerschappij over het graafschap pas na lange strijd met broer Dirk VII en nicht Ada (1213), maar raakte daarna in gevangenschap bij de fameuze Slag bij Bouvines 1214)Na meer internationale avonturen nam hij ook nog deel aan de kruistocht waarbij de Haarlemmers zich onderscheidden Willem I of II Dat brengt ons in de GraafWillemlaan, en ook hier is de vraag: welke Willem? Uit het raadsbesluit blijkt, dat we moeten denken aan een Willem uit het Hollandse Huis, en van de zes pretendenten blijven er dan nog maar twee over. De bovengenoemde graaf Willem I (graaf van 1203 tot 1222) was een zoon van graaf Floris III en de Schotse Magaretha Albrecht Filips de Goede rif'JSi ibilotheek 'óf S: GRAVIN V jac o ba hof c Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 1, voorjaar 2008 33

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 33