Rondleiding op De Tlltenberg op zaterdag 12 april 2008, 14.00-17.00 uur Sophialaan En zo zijn we het buurtje rond, op een laantje na: de verbindingsweg tussen de Gravin Jacobahof en de Leidse- vaart was in het raadsbesluit nog niet vernoemd. Toen dat alsnog stond te gebeuren, lag het in de rede om weer voor een Hollandse gravin of graaf te kiezen en op voorstel van B&W werd het (bij raadsbesluit van 21 januari 1988) de Gravin Sophialaan. Nu weten we van deze edelvrouw niet zo veel meer af dan dat ze de gade was van graaf Dirk VI, en de dochter van de Rijnlandse graaf Otto I van Rheineck en gravin Gertrud van Nordheim. Waarom dan deze onderscheiding? Bij een voorselectie door de chef Algemene Zaken was een aantal in aanmerking komende namen (Gerulf, Liutgard, Ortheldis, Philippina) als 'niet erg welluidend' afgeval len. Wèl goed in het gehoor liggende namen waren naar zijn mening: gravin Hildegard, gravin Mathilde, en gravin Sophia. B&W vonden Sophia het allermooist, en dat vond' de gemeenteraad ook. Dus leeft zij in Vogelenzang voort om de schone klank van haar naam. Wie zou daar geen vrede mee hebben? Aan de uiterste zuidrand van de gemeente Bloemendaal, aan de Zilkerduinweg 375 te Vogelenzang, ligt tegen de duinen aan het landgoed DeTiltenberg. Hier bevindt zich een markant gebouwencomplex met een katholiek-kerkelijke functie, dat vanaf de jaren '30 in drie bouwfasen is gerealiseerd. Zowel architectonisch als litur gisch is DeTiltenberg een zeer interessant complex. Momenteel bereiden ca 3 0 studenten zich hier voor op het priesterschap, van wie on geveer de helft er ook woont. Verder biedt het huis onderdak aan de opleiding tot diaken en catechist, een algemene theo logische opleiding en verschil lende cursussen. Voor een beperkte groep donateurs van Ons Bloemen daal van maximaal 2 0 deel nemers zal er op zaterdag 12 april tussen 14.00 en 17.00 uur een rondleiding worden Binnentuin Tiltenbura gegeven. U kunt zich opgeven 0 voor deze rondleiding bij de secretaris, Marion van Bussel, via onsbloemendaal@live.nl of 023 5262683, waarna u nadere gegevens ontvangt omtrent de gang van zaken rond deze excursie. Zie voor meer informatie ook Ons Bloemendaal nummer 3, herfst 2007, pagina 10, www.tiltenberg.org. Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 1, voorjaar 2008 35

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 35