nemerland, die daarmee aan de natuurgerichte recreant een overzicht willen geven van de vele fiets-, wandel- en natuur- kijkmogelijkheden die Zuid-Kennemerland te bieden heeft. De Natuurkaart Zuid-Kennemerland is een duidelijke en zeer actuele wandel- en fietskaart (schaal 1: 30.000) met veel na- tuurinformatie over bijvoorbeeld de ligging van bezoekers centra, natuurontwikkeling, en plekken waar u goed vogels, vlinders, libellen, planten, bomen, vleermuizen, kikkers of padden kunt kijken. Ook de ligging en de namen van alle grotere en kleinere natuurgebieden staan vermeld, en een aantal natuurgerichte fiets- en wandelroutes. Deze routes hebben elk betrekking op een karakteristiek landschap van Zuid-Kennemerland. De fietsroutes gaan door open duinen, binnenduinrand en landgoederen, veenweidegebied en naar zee (Zuidpier) en voeren u langs de mooiste plekken van de regio. De wandelroutes liggen meer in de directe omgeving van het stedelijk gebied. De tweede druk is ten opzicht van de eerste druk uit 2002 geheel geactualiseerd naar de situatie in 2006. Daarnaast zijn enkele verbeteringen in het kaartbeeld doorgevoerd: o.a. helderder kleuren, duidelijker wegenpatroon en toevoeging van x-y-coördinaten. De Natuurkaart Zuid-Kennemerland is gemaakt door leden van de drie genoemde verenigingen in samenwerking met de uitgeverij Buijten Schipperheijn. De kaart is verkrijgbaar bij bezoekerscentra en boekhandels in de regio. De prijs is 5,95. ISBN-nummer 90 5881 1077 VPRO's Landroof Geef het landschap in Noord-Holland een stem. Vanaf 3 januari 2008 nemen Victoria Koblenko en Puck Kniesmeijer elke donderdag de bouwplannen in Nederland onder de loep in het nieuwe tv-programma Landroof van de VPRO. Het programma gaat over het verpesten van het landschap door de komst van bijvoorbeeld bedrijven, woningen en vakantieparken, en over de mensen die zich daartegen ver zetten. Noord-Holland laat zich tot dusverre niet onbetuigd. Twee TV-uitzendingen tot dusverre gingen over Noord-Hol landse voorbeelden: De golfbaan in de Bovenkerkerpolder en het bedrijventerrein Baanstee-Noord in Purmerend. Bin nenkort volgt de uitzending over het plan van de gemeente Wervershoof om een buitendijks hotel te realiseren met uitzicht op het IJsselmeer, midden in de natuur. Informatie is nu al te vinden op www.landroof.nl. U kunt ook zelf voorbeelden aandragen. De laatste uitzending ging over het Nationaal Landschap de Noordelijke Wouden in Friesland waar de gemeente Dongeradeel een snelweg wil aanleggen. Gekker kan niet in deze tijd. Wij kennen ook zo'n schrijnend voorbeeld in ons Nationaal landschap Laag-Holland. De provincie en de gemeenten willen 6000 woningen in het landschap wegzetten. Waarom heeft het Rijk eigenlijk ons veenweidegebied Laag Holland als Nationaal Landschap aangewezen? Maakt u zich ook zorgen om een plek in Noord-Holland waar het mooie landschap verdwijnt voor de bouw van een vakantiepark, bedrijventerrein of woningen? Ga dan naar www.landroof.nl en maak met tekst, foto's en video zelf een item op de site 'Landroof'. Een selectie van de inge stuurde video's komt in hetTV-programma! Tentoonstelling landschapsontwikkeling Museum de Zwarte Tulp in Lisse is bezig met het ontwik kelen van een expositie over de landschapsontwikkeling en de ontwikkeling van de dorpen in de Bollenstreek door de eeuwen heen. Deze tentoonstelling zal geopend worden in november 2008. Hebt u wellicht informatie of materiaal dat betrekking heeft op dit onderwerp? Wij denken aan onderwerpen als ontbossing, gegevens over de jacht, turf- winning, blekerijen, duinboerderijen, afzanding, groente en kruidenteelt, vroege tulpenvelden, oude ansichtkaarten, landschapskaarten, oude en nieuwe krantenberichten en diverse objecten die betrekking hebben op bovenstaande onderwerpen. Graag uw reactie aan: museum.dezwartetulp@12.move.nl of 0252 417900 ter attentie van Frank Rietdijk. De magie van een gemeentegrens In het voorjaar verschijnt het boek 'De magie van een gemeentegrens, de veranderingen in het grensgebied tussen Bloem endaal en Haarlem na de annexatie van 1927'. Het is geschreven door Piet van der Ham, die wethouder in Haarlem en Bloemendaal is geweest. Van der Ham heeft zich drie vragen gesteld. Waarom was de annexatie van 1927 nodig? Wat is in tachtig jaar uiterlijk veranderd in de gean nexeerde gebieden? Wat zijn de maatschappelijke en bestuurlijke gevolgen geweest van de annexatie van 1927? De auteur geeft niet alleen antwoord op de vragen, maar maakt met foto's ook veranderingen zichtbaar in de vier geannexeerde gebieden: IJsbaangebied/De Krim, het Zijl- Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 1, voorjaar 2008 37

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 37