Jaarverslag 2007 Door Marion van Bussel Het jaar 2007 zou voor Ons Bloemendaal een bijzonder jaar worden waarin we ons 30-jarig bestaan hoopten te vieren. Het overlijden van onze voorzitter mr. Henk Garvelink op 24 januari maakte echter voortijdig een einde aan elk feestelijk gevoel. Henk, die als bestuurslid zestien jaar lang Ons Bloemendaal met raad en daad terzijde stond, wordt nog steeds node gemist. Op 14 april overleed al even onverwacht Wim van Luijken die vele jaren onze penningmeester was en zich ook daarna bleef inzetten voor de goede zaak. Bestuurswisseling Tijdens de jaarvergadering op 19 april namen we afscheid van de bestuursleden Joan Jalink en Joan Patijn die respec tievelijk elf en zestien jaar volop actief zijn geweest voor Ons Bloemendaal. Beiden kregen als symbool voor hun waardevolle werk een gouden broche in de vorm van een 'Bloemendaals hekje'.Tijdens het feestelijk afscheid op Huis te Vogelenzang, dat door de eigenaressen belangeloos ter beschikking was gesteld, werden de beide Joanen nogmaals in het zonnetje gezet. Joan Patijn kreeg bij deze gelegenheid de 'kleine ereprijs', onze jaarlijks uit te reiken onderschei ding voor bijzondere verdiensten. Inmiddels zijn Henk Garvelink en Joan Patijn opgevolgd door respectievelijk Daan van de Vijver als voorzitter en Marion van Bussel als secretaris. Rosemarij Schot te kwam de redactie versterken. Tijdschrift Ook in 2007 maakte de redactie weer vier interessante afleveringen van het tijdschrift Ons Bloemendaal. Het voor jaarsnummer was een fraai in kleuren uitgevoerde editie over gebrandschilderd glas. Het zomernummer - weer in de vertrouwde grijstinten - besteedde extra aandacht aan het 350-jarig bestaan van de Leidsevaart. Het herfstnummer was als vanouds gewijd aan de Open Monumentendagen die vorig jaar in het teken stonden van moderne monumenten. In het winternummer was er aandacht voor Wildhoef en werden de nieuwe vormgeving en de rubriek Blikopener gepresenteerd. Ook dit jaar heeft de redactie weer veel steun gehad van de leden van de historische werkgroep en van Ina Mostert die de geschiedenis van Vogelenzang voor ons levend houdt. Ons Bloemendaal vroeger en nu Het afgelopen jaar heeft ons archief dat in containers was opgeslagen een eigen plek gekregen. Welzijn Bloemendaal heeft ons gastvrij een eigen ruimte geboden. Oud-rijks archivaris Roelof Hol maakte een inventarisatie- en con serveringsplan. Met hulp van de oud-bestuursleden Joan Patijn en Gert van Eikeren wordt het archief nu geordend en geïnventariseerd. Op dit ogenblik wordt ook gewerkt aan het opzetten van een eigen website. Redactielid Rosemarij Schotte zal deze in de toekomst onderhouden. Lezingen en open monumentendagen Tijdens de jaarvergadering in april hield de heer R. Crève- coeur een boeiende lezing over het ontwerpen en vervaar digen van glas-in-loodramen. Verder leverde Ons Bloemen daal een bijdrage aan de tentoonstelling 100 jaar Duin en Daal die tijdens de zomermaanden in Achter de Zuilen veel belangstelling trok. Tijdens de Open Monumentendagen op 8 en 9 september met als thema moderne monumenten, openden negen mo numenten in onze gemeente hun deuren. De opening door wethouder Bruins Slot vond plaats in het nieuwe gemeen telijke monument (inmiddels voorgedragen als Rijksmo nument) de Adventskerk te Aerdenhout, die voor het eerst werd opengesteld. Monumentenzorg en bescherming cultureel en natuurlijk erfgoed Ons Bloemendaal attendeerde de gemeente opnieuw op de onbevredigende situatie rond de grenspaal van Saxenburg, een rijksmonument aan de rand van het Bloemendaalse Bos dat vanaf de weg nauwelijks meer zichtbaar is en in een particuliere tuin is terechtgekomen. De visie van Ons Bloemendaal ten aanzien van de voorgeno men herprofilering van de Mollaan/Brederodelaan, is naar onze mening helaas onvoldoende gehonoreerd. De situatie rond het historische pannenkoekenhuisje waar de Mollaan ter hoogte van de Koepellaan wordt uitgebogen, oude bomen verdwijnen en een groot terras zal worden aan gelegd, blijft ons zorgen baren. Ook tegen dit plan dienden wij een zienswijze in. Verder werden zienswijzen ingediend tegen de voorge nomen kap van 255 van de 309 bomen op het Marine hospitaal terrein en tegen de gescheiden verkoop van Villa Tetterode en haar 19de eeuwse tuin. Beschermd dorpsgezicht Duin en Daal dat in 2007 uitbundig Ons Bloemendaal, 3 2e jaargang, nummer 1, voorjaar 20 0 8 5

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 5