BLOEMBOLLENVEILISGEN. Op onder vermelde dagen zullen in publieke Veilingen ten verkoop worden aangebodenbuitengewoon groote en sterk in het gewas te veld staande par tijen dubbele en enkele Hyacinthen, Tul pen en andere Bijgewassen. Door AJU ROOZEN ZOON, H. R00 ZEN Lz. en C. j. BQQZEN Hz., ten over staan van den Notaris JOHs. TER HOFFSTEEDE. "weetDiaü voor Bloembollencultuur. HtJacintliBn, Tulpen, enz. Na omstreeks 1905 gaat de betekenis van Overveen lang zamerhand achteruit. Dit had een reeks van oorzaken zoals de opkomende concurrentie vanuit de Bollenstreek en de kop van Noord-Holland, de opdringende woningbouw die grond vergt, maar ook de kleinschaligheid van veel (familie) bedrijven en de verminderende vitaliteit in de leiding van sommige ondernemingen. Bovendien hadden zowel de Eerste Wereldoorlog als de ernstige economische crisis in de jaren dertig van de vorige eeuw ingrijpende en desastreuze effecten. De reeds ingezette teruggang van de bloembollenbranche zette zich tijdens de Tweede We reldoorlog verder voort. De doodsteek volgde toen in juni 1944 op last van de Duitse bezetter huizen en bollenschu ren langs de Houtvaart werden gesloopt. De bollen aan de man Tot het begin van de twintigste eeuw beschikten de bol- lenkwekers over de volgende manieren om hun productie te slijten: onderhandse verkoop adverteren in vakbladen, zoals in het Weekblad voor de Bloembollencultuur dat sedert 1890 verscheen de wekelijkse bloembollenbeurs van de Algemene Vereeniging voor Bloembollencultuur waar vanaf 1928 verkopers en inkopers elkaar konden ontmoeten groene en/of droge veilingen. Tot omstreeks 1920, toen grote veilingbedrijven zoals de Hobaho en de Coöperatieve Nederlandse Bloembollen- centralke (HBG/CNB) in Lisse van de grond kwamen, was groen veilen ook in onze contreien een populair verkoop middel. Zo vonden er in 1892 in Overveen 60 groene vei lingen plaats, een aantal dat in 1905 daalde tot 37 - maar nog steeds een niet onaanzienlijk cijfer. Als er tegenwoordig nog groen wordt geveild - soms gevolgd door het veilen van materialen - betreft het meestal een bedrijfsbeëindiging. Wie veilden groen? In hoofdzaak waren het de kleinere kwekerijen (met een bedrijfsomvang van 2 a 3 hectare was men al een spek- koper) voor wie groen veilen een overzichtelijke en niet te dure verkoopmethode was. De grote kwekerijen veilden zelden. De meeste van hen waren exporteurs en gebruikten hiervoor hun eigen bol len. Soms kwamen ze bollen tekort en konden dan door aankopen op veilingen hun tekorten aanvullen. Een tweede groep kopers vormden de kwekers die hun plantgoed wilden vernieuwen of die wilden overgaan op het telen van nieuwe soorten. Veilingdirectie De opdracht voor een veiling werd gegeven aan een vei- lingdirectie, generaties lang bestaande uitVanVelsens en Roozens. Met name Frans van Velsen en Antoon Roozen sr. stonden bekend als experts. De veilingdirectie begon altijd met het beschrijven van 'de kraam' die werd aangeboden: zoveel soorten, zoveel bedden, zoveel regels. De kraam is het gangbare woord voor de verzameling bollen in de grond. Vervolgens werd een prospectus samengesteld, gedrukt en verspreid onder mogelijke kopers. Bovendien liet men raambiljetten drukken en ophangen en de veiling- directie plaatste voorts een advertentie in 'Bloembollencul tuur', waarin de veilingen werden aangekondigd. Elke veiling kreeg een officieel tintje door de aanwezigheid van een notaris die een toezichthoudende functie had. In Overveen is bijvoorbeeld notaris Johs.Ter Hoffsteede jaren lang op veilingen present geweest. 'Heeren kom bij' Op de veilingdag verzamelden de kopers en de notaris zich op de betreffende tuin. Het begin van de veiling werd altijd ingeluid door de uitroep van de veilingdirecteur 'Heeren kom bij Vooral bij de wat grotere veilingen duurde het soms een tijdje eer het laatste bed onder de hamer kwam. Om de kopers zoveel mogelijk te gerieven, zorgde de kweker of de veilingdirecteur voor een natje en een droogje. Daar moet niet te min over worden gedacht Knechts of meiden (zo zei men het toen) gingen de tuin rond met schalen belegde kadetjes, glaasjes voor een neutje en met kannen jenever en brandewijn. Voor speciale liefhebbers waren er pijpen met tabak. Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 1, voorjaar 2008 9

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 9