De Sint Adelbertkapel op de rooms-katholieke begraafplaats in Bloemendaal Door Mathilde van der Kleij-Molthof "...dit zeer verzorgde en volmaakt uitgevoerde bouwwerk, te midden van het kerkhof, dat daar een park is met magnifieke boomen." Bovenstaand citaat is afkomstig uit De Religieuze Bouwkunst door Paul Bellot (1927), de architect van de begraafplaatskapel, en is waar schijnlijk geschreven door zijn Franse collega-architect Maurice Storez. De inleiding op het fotoboek is een lange lofrede op de bouwkunst van de benedictijner Bellot. De geschiedenis van de begraafplaats en de kapel begint bij de ambitieuze pastoor LJ. Willenborg van de parochie de Heilige Drieëenheid, die tussen 1923 en 1924 het initiatief nam om aan de Dennenweg in Bloemendaal een rooms- katholieke begraafplaats met kapel te stichten. Het terrein was oorspronkelijk een onderdeel van het land goed Dennenheuvel, dat in 1923 door de familieTeding van Berkhout werd verkocht aan de zusters van de congrega tie de Goede Herder. Nog in hetzelfde jaar verwierf pastoor Willenborg een deel hiervan ten behoeve van de begraaf plaats met kapel. De kapel heeft vooral in de begintijd een duidelijke functie gehad bij de requiemmis. Hier werd na een uitvaart de 'absoute' gehouden, een katholiek uitvaart ritueel waarbij de kist wordt bewierookt en besprenkelt met wijwater. Pas vanaf het begin van de vijftiger jaren van de vorige eeuw, toen de grote nieuwe kerk aan het Bispinck- park in Bloemendaal gereed was (1953) en de 'absoute' in de kerk zelf gebeurde, raakte de kapel in onbruik. Adelbert De begraafplaats werd vernoemd naar de benedictijner mon nik Adelbert, die rond 700 leefde in het gebied dat nu Ken- nemerland heet. Hij was de zoon van de koning van Sussex en groeide op in het Ierse benedictijnerklooster Rathmelsigi. Evenals Willibrord, die ook afkomstig was uit Rathmelsigi, werd hij uitgezonden naar 'Frisia' om de Friezen tot het christendom te bekeren. Zijn relieken rusten onder het altaar van de naar hem genoemde abdij Sint Adelbert in Egmond. De begraafplaats is vermoedelijk aangelegd naar ontwerp van Leonard Anthony Springer, één van Nederlands bekend ste tuinarchitecten (1855-1940). Springer ontwierp tuinen, parken en begraafplaatsen in landschappelijke stijl en de zogenoemde 'gemengde tuinstijl', waarbij hij streefde naar een samenhangend geheel van gebouw en omgeving. Hij verwierf landelijke bekendheid met onder andere zijn ont werp voor de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam, de in Bloemendaal gelegen heemtuinThijsse's Hof en diverse Bloemendaalse villaparken waaronder Duin en Daal. In de speciale collecties van het archief van de universiteit van Wageningen, bevinden zich drie schetsen van Springer uit Kapel Sint Adelbert, Dennenweg 16, Bloemendaal 1923 voor de r.-k. begraafplaats Dennenheuvel in Bloemen daal. De huidige padenstructuur van de begraafplaats komt sterk overeen met die in de ontwerpschetsen van Springer, waaruit blijkt dat hij in ieder geval betrokken moet zijn geweest bij de aanleg. De structuur van slingerende paden en de licht geaccidenteerde delen zijn kenmerkend voor de landschapsstijl. Paul Bellot Voor het ontwerpen van de kapel werd de eerder gnoemde architect Paul Bellot (1876-1944) aangetrokken. 10 Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 2, zomer 2008

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 10