Zijn ideeën voor een nieuw aan te leggen weg, vanaf de westelijke randweg dwars door Aerdenhout naar Zandvoort, stuitten op een golf van protest. Dr. A. de Vletter (1883-1967) was even min een allemansvriend. Als rector van het Kennemer Lyceum (vanaf 1920) paarde hij een overdaad aan opvattingen aan een even krachtige als ongemakkelijke persoonlijkheid. Hij voerde ingrijpende vernieuwingen door, zoals het opzetten van een Montessori-afde- ling, maar hield vormelijk afstand van zijn medewerkers. Tijdens de Duitse bezetting werd hij uit zijn functie ontheven. Zijn terug keer werd een drama. Het Kennemer was zijn school niet meer en aan een onverkwikkelijke ruzie met het bestuur kwam pas een eind bij zijn pensionering in 1947. Ook J. Buijs (1903-1983) was een onder wijsman, maar van een heel ander kaliber. Hij was directeur van de Hartenlust Mulo (van 1950-1968), maar genoot tegelijkertijd landelijke beroemdheid als radiopresentator! Jaap Buijs jr. trad op als 'voorzitter' van het populair wetenschappelijke VARA-programma Radiolympus, maar schrok niet terug voor luchtiger spelprogramma's als Wie is 't? en het onvergetelijke 't Hangt aan de muur en het tikt. De veelzijdigste bekende Bloemendaler in deze merkwaardige verzameling was zeker Hendrik Willem van Kempen (1899-1984). Hij was werk zaam als componist, als architect, als fluitspeler en constru eerde uit deze bezigheden zijn acroniem-pseudoniem Henri Carf. Als architect heeft hij zich in Bloemendaal onder meer onderscheiden door kundige ontwerpen als het Dorpshuis aan de Donkerelaan (1929), het voormalige politiebureau (thans Albert Heijn) in Overveen en een aantal villa's aan de Krullenlaan. Onthulling Het eerbetoon aan zoveel verdienstelijke dorpsgenoten ging niet zonder feestgedruis. Op 11 juni 1986 werden de nieu we straatnaambordjes plechtig onthuld, in één geval door de gehonoreerde zelf. Ex-burgemeester Peereboom Voller had eerder in een wijze brief aan zijn ambtsopvolger te kennen gegeven dat hij zich met de naamgeving "niet extra geëerd" voelde en die bovendien slecht in het gehoor vond liggen. Maar hij respecteerde "als steeds" het besluit van de raad, Burgemeester D.H. Peereboom Voller en verrichtte plichtsgetrouw de inwijding van zijn eigen straatnaam. Een menigte van zo'n honderd gemeentelijke autoriteiten en gasten wandelde vervolgens onder vrolijke draaiorgelklanken van bordje naar bordje, om de heuglijke dag af te sluiten met een 'gezellig samenzijn' in de raadskel- der. Even nog dreigde, vier dagen na dit mooie vertoon van gemeentelijke zelfbewustheid, een wanklank. In een boos aardig briefje werd de gemeenteraad erop gewezen "dat er in de oorlog een zogenoemde foute Van Kempen in Amsterdam is opgetreden". Was dat soms dezelfde als de straatnaamgever? Navraag bij het Centraal Archief Bijzon dere Rechtspleging leverde gelukkig niets op. De verontruste burger zal wel in de war zijn geweest met de Nederlands- Duitse dirigent Paul van Kempen, die inderdaad niet brand schoon was maar nooit iets met onze gemeente van doen heeft gehad. Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 2, zomer 2008 15

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 15