Op de fiets door Bloemendaal, Aerdenhout, Overveen en Vogelenzang Door Jet Slagter Het verzoek om de fietstocht van 1982, destijds uitgezet in het kader van de Open Monumentendag in samenwerking met de Stichting Santpoort en de Vereni ging Oud Heemstede-Bennebroek, anno 2008 te bewerken tot een rondrit door de gemeente Bloemendaal leek aanvankelijk een eenvoudige zaak. De werkelijk heid bleek anders en vele aanpassingen waren nodig. Daarbij vielen verschillende dingen op waaronder niet in de laatste plaats de enorm toegenomen verkeersdrukte. In het algemeen maar vooral ook tijdens de weekends-met-mooi- weer, wanneer de recreatiedruk in onze regio vele malen groter is dan vijfentwintig jaar geleden! De drukte is met name merkbaar bij plaatsen als de Amsterdamse Waterlei ding Duinen, Elswout en Koningshof, Kraantje Lek en het Visserspad, de Kennemerduinen, rondom de sportterreinen en op de wegen naar het strand. Om al dat bezoek nog enigszins in de hand te kunnen hou den, is een gestaag groeiende verstedelijking merkbaar en vooral zichtbaar in de vorm van verkeersgeleiders, vluchtheuvels, oversteekpaden, stoplichten en rotondes, wegversmallingen en drempels en vooral een woud van verkeersborden. In de villaparken en -wijken zoals Duin en Daal, Kweekduin en vrijwel heel Aerdenhout zijn de huizen aan het zicht onttrokken door meer dan manshoge conife- renhagen, houtwallen en veiligheidshekken voorzien van videocamera's en alarminstallaties. Ooit zijn ze ontworpen en aangelegd als parken waarin slingerende wegen de wan delaar een steeds wisselend beeld toonden van aantrekkelijke huizen die als blikvangers fungeerden in een landschap van fraai aangelegde tuinen afgewisseld door bospartijen. Veranderende tijden vereisen andere maatregelen, helaas met grote gevolgen voor onze omgeving. Diezelfde ver anderende tijden maken het noodzakelijk steeds meer te bouwen; Oosterduin, Vogelenzang-Oost, maar ook het Bispinckpark en de Leonard Springerhof verrezen, waarbij steeds weer groen en ruimte is ingeleverd. Er is ook veel verdwenen, zoals de Kruisheren van St. Jan in Vogelenzang, het Marine Hospitaal en de Nagtegaal in Overveen, het oude PEN-gebouw in Bloemendaal. Gelukkig is er nog altijd veel gebleven wat de moeite waard is. Zo zijn bijvoorbeeld het PWN-gebouw en het 'nieuwe' PEN en de drukkerij van Gottmer dankzij een nieuwe bestemming bewaard gebleven. Het blijft jammer dat bij werkzaamheden aan de wegen of fietspaden verschillende grenspalen zijn 'weggeraakt', zoals aan de Elswoutlaan, het Munterslaantje, de Oosterduinweg en de Langelaan; niet met opzet, maar door gebrek aan ken nis en opmerkzaamheid. We blijven pleiten voor het systematisch in kaart brengen (letterlijk!) van de plaatsen waar de waardevolle en in stand te houden zaken zich bevinden om snel en adequaat te kun nen handelen bij werkzaamheden op of in de nabijheid van die plaatsen, iets waarop al jarenlang door Stichting Ons Bloemendaal wordt aangedrongen! De nieuwe fietstocht anno 2008, die gelukkig nog langs heel veel moois voert, kan mogelijk daartoe bijdragen. (Foto FW) 18 Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 2, zomer 2008

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 18