Villaparken in ontwikkeling Het groen staat bij de buren Tijdens de jaarvergadering van Ons Bloemendaal op 14 april in de Hartenlustschool hield de landschapsarchitecte Wenda Stoffel een boeiende lezing over het wel en vooral het wee van de bomen in onze gemeente. We zijn erg verheugd dat haar kennis en in zicht op dit punt, met onderstaand artikel nu alle donateurs bereikt. Door Wenda Stoffel, landschapsarchitecte Langs de Midden Duin en Daalseweg in villapark Duin en Daal is goed te zien welke ontwikkelingen plaatsvinden in de villaparken in Bloemen daal. Bijna huis aan huis worden huizen uitgebreid of vernieuwd, wordt het verhard oppervlak in de tuin vergroot met zwembaden, garages of terrassen, worden vele bomen per perceel gekapt, hellingen ontdaan van bomen en hoge hekken met poorten rond percelen geplaatst. Dit gebeurt in een als beschermd dorpsgezicht aangewezen deel van Bloemendaal waar bovendien net een nieuw bestemmingsplan van kracht is geworden gericht op behoud van het karakter van het villapark. In dit verhaal worden de ontwikkelingen gesignaleerd maar wordt ook een poging gedaan oplossingen te vinden die moeten voorkomen dat Bloemendaal over enkele jaren van karakter is veranderd en bestaat uit wijken met losstaande huizen met een enkele solitaire boom en waar substantieel groen alleen te vinden is op bijvoorbeeld Lindenheuvel, het Naaldenveld of in het Bloemendaalse Bos. de illusie van een ongedeeld geheel met fraaie huizen op fraaie percelen in een fraaie omgeving. Norm voor het karakter van de verschillende percelen was het aanwezige openbare groen en de natuurlijke gesteldheid. Dit werd beschermd middels servituten die ervoor moesten zorgen dat eigenaren zekerheid kregen over de esthetische kwaliteit van het geheel, van belang voor de economische waarde van hun eigendom. Sinds de instelling van bouwverorde ningen en welstandsbepalin gen in 1914/1920, is deze beschermende taak overgeno men door de gemeente. Een relatief groot deel van Bloemendaal bestaat uit vil laparken. Het oudste is het Bloemendaalse Park, in 1882 ontwikkeld op de voormalige buitenplaats de Rijp. Vele parken zijn daarna ontwik keld door de Binnenlandse Exploitatie Maatschappij voor Onroerende Goederen, waar onder Duin en Daal en delen van Aerdenhout. De villapar ken lagen steeds op plaatsen die vanuit een grote stad, hier Amsterdam, per trein of tram goed bereikbaar waren. Ze konden daardoor permanent worden bewoond, in tegen stelling tot de buitenplaatsen die alleen zomers bewoond werden. Impressie Midden Duin en Daalseweg in april 2008: veel gebouwen, weinig groen Kenmerken aanleg In het boek Villaparken in Nederland beschrijft Jannes de Haan de kenmerken van villaparken bij hun aanleg, met als voorbeeld Duin en Daal in Bloemendaal. Villaparken boden 22 Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 2, zomer 2008

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 22