Mozaïek in Aerdenhout Aerdenhout bestaat uit een mozaïek van villaparken, ont staan in verschillende landschappen. Zo zijn oude buiten plaatsen zoals Groot en Klein Bentveld verkaveld, evenals In Aerdenhout dragen de lanen bij aan het groene karakter. landbouwpercelen (op de topografische kaart uit 1903 omgeven door houtwallen) en delen van de woeste grond in het duin. Eigenaren van deze woeste grond traden op als projectontwikkelaar in navolging van de Binnenlandse Ontwikkelingsmaatschappij die ook hier actief was. Zij gaven Springer opdracht om een plan te maken voor een bos langs de trambaan. Het resultaat is een uitgestrekt groen gebied met kleinere en grotere kavels en huizen binnen een raamwerk van lanen en plantsoenen. Het oorspronkelijke karakter van het landschap is soms nog goed te zien in de tuinen. Openbaar en privé groen zijn verweven. Beleid Het beleid van de gemeente, gedragen door de verschil lende politieke partijen, is behoud van het karakter van de villaparken. Het belang van de verwevenheid van openbaar en privé groen, de bijzondere landschappelijke, steden bouwkundige, cultuur- en architectuurhistorische waarden is verwoord in vele nota's en bestemmingsplannen. Deson danks leiden de huidige ontwikkelingen in de villaparken tot een snelle teloorgang van te koesteren waarden. Meer bebouwing, meer verharding De oorspronkelijke bijgebouwen zijn inmiddels allen aparte villa's. Grote percelen zijn gesplitst om het wonen in deze aantrekkelijke omgeving betaalbaar te maken. Op de topografische kaarten van i960 en 1996 is te zien dat de bebouwing zich verdicht. Modernisering van de voorzienin- 24 Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 2, zomer 2008

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 24