gen zorgt er op de kleinere kavels voor dat een groot deel van de bomen wordt gekapt. De bomen maken plaats voor opritten naar ondergrondse garages, zwembaden of worden gekapt om meer licht te krijgen in huis of op terrassen. Het groen staat bij de buren. Alles gebeurt legaal. Zo mag in het net vastgestelde bestem- ontzien. Bosbomen met lange kale stammen worden niet gewaardeerd. Liever vervangt men deze door lage, bloei ende soorten als de magnolia. Snelle wisseling van bewo ners zorgt ervoor dat percelen regelmatig worden heringe richt. Jonge (herplant) boompjes verdwijnen in zo'n geval gemakkelijk. mingsplan voor Duin en Daal de gemeente een vergunning geven om in het tuindeel een ondergrondse garage aan te leggen, het erf voor maximaal 40% te bebouwen en het to tale perceel voor 10% te verharden voor terrassen inritten en dergelijke. Hekken en poorten mogen ook op de gronden met de bestemming 'doeleinden natuur en landschap' aan worden gelegd. 'Dunning' van bos op deze gronden zorgt voor hellingen waarop het zand wordt vastgehouden door steunmuren, een laatste boom en kruidachtige vegetatie. (Zand onder een hoek groter dan 1 3 is instabiel.) Volgens de woningwet mogen huizen behalve aan de voorkant, aan drie zijden met 2,5 meter worden uitgebreid. Mode op het gebied van huizen en tuinen zorgt ook voor uitbreiding van verhard oppervlak. 'In het groen verscho len' is voor de stedelingen die in Bloemendaal komen wonen kennelijk niet aantrekkelijk. Men wil zijn huis zien en men wil gezien worden. Knippen en knotten is de norm in tuiiren. Alleen een laatste boom met solitaire vorm wordt Oude bomen, zieke bomen Bomen gaan ook vanzelf dood. Een deel van het bomen- bestand is in de aftakelingsfase, zoals de bosbouwkundige uitdrukking luidt. Het verschilt per boomsoort wanneer die tijd is aangebroken. Eik en linde kunnen zeer lang mee maar den, populier en ook de beuk zijn op veel plekken in hun laatste fase. Ziektes zorgen voor een ontijdige dood van alle iepen maar sinds een paar jaar ook van de kastanjes, waar van nu al ongeveer 40% door een bacterie is aangetast. Ontwikkelingen Afbreuk aan de illusie van een ongedeeld geheel doen de hoge hekken en wallen waarmee bewoners hun perceel omringen om zich veiliger te voelen. De seniorenparken in Amerika, maar ook in België, omringd door prikkeldraad, zijn hiervan de meest extreme vorm. Het resultaat van de ontwikkelingen zal een wijk zijn met losstaande huizen, elk perceel met zijn laatste solitaire Ons Bloemendaal, 3 2e jaargang, nummer 2, zomer 2008 25

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 25