B «BBÉ Ginkgo biloba (Japanse notenboom, Eendenvoet, Waaierboom, Zilverabrikoos, Tempelboom) Door John Todirijo In dit themanummer van Ons Bloemendaal 'Fietsen' en 'Sporen'past een boom die sporen heeft en ook nog eens zijn sporen heeft verdiend: de Ginkgo biloba. Deze boom heeft een oeroude geschiedenis, een grote siervvaarde en volgens velen een medische toekomst van betekenis. Oeroud In de prehistorie - tweehonderd miljoen jaar geleden werd de aarde begroeid door verschillende soorten ginkgo. Een onlangs opgegraven fossiel in China toont aan dat de bomen er op het hoogtepunt van de dinosaurus al ongeveer uitzagen als de ginkgo van nu. Toen groeiden ze over de hele wereld, maar uit Europa zijn de bomen twee miljoen jaar geleden verdwenen. In China leefde de ginkgo voort: de naam ginkgo is afgeleid van het Chinese woord voor zilver (gin) en abrikoos (kyo)De volksnaam tempel boom verwijst naar oude exemplaren op tempelgronden: de hoogste ginkgo ter wereld groeit bij deYo Mun-tempel in Zuid Korea. Ginkgo-hout vliegt niet snel in brand: een ver maarde Japanse ginkgo overleefde in Hiroshima op onge veer een kilometer van de plek waar de bom insloeg. Door de 'vuurbestendigheid' maar wellicht ook door de prachtige verschijningsvorm van de ginkgo worden ze in steden als Tokio, Hammamatsu, Kyoto en Osaka veelvuldig aangeplant als laanboom en ook in parken en bij tempels. De oudste ginkgo van Nederland stamt uit 1737 en groeit in de oude Hortus Botanicus van Utrecht. Ginkgo behoort al jaren samen met Echinacea en Gin seng tot de meest verkochte alternatieve geneesmiddelen. Onlangs heeft wetenschappelijk onderzoek aangetoond dat ginkgobladeren een werkzame stof bevatten die als middel kan dienen tegen dementie en geheugenstoornissen. In Ne derland en elders in West-Europa is Ginkgo biloba al lange tijd in gebruik als een fraaie parkboom. Als laanboom kan de boom open bestrating goed verdragen evenals stedelijke luchtvervuiling, stof en rook. Meestal worden de smal- groeiende vormen Fastigiata en Princeton Sentry als laan boom gebruikt. Ginkgo's zijn bij ons volkomen winterhard. Beschrijving De ginkgo is een zeer hoge boom van 25 tot 30 meter (soms tot 40 meter) die van nature steil rechtop groeit. De stam splitst zich soms vanaf kroonhoogte in twee of drie stammen die aanvankelijk rechtop groeien en zich bij oudere bomen breed kunnen spreiden. Op oudere leeftijd is de stam dik en zwaar, kurkachtig en knoestig door de vele dikke bobbels van uitstulpende schors. De boom is twee- huizig, er zijn dus mannelijke en vrouwelijke bomen. Pas na twintig jaar, wanneer een boom voor het eerst in bloei komt, is het geslacht te determineren. Een 500 jaar oude Ginkgo bij een tempel in Tokyo (foto JT) Sporen En dan nu de 'sporen'. Het is bijzonder dat de ginkgo twee soorten bladtwijgen heeft. Allereerst zijn dat de gewone lange bladtwijgen maar daarnaast ook dikke korte takjes die heel langzaam groeien en zelden meer dan vijf centimeter lang worden. Deze stompjes, de 'sporen', vormen de zijtak jes van de lange bladtwijgen en geven de boom een grillig aanzien. Waaiers Al even uniek is het beroemde waaiervormige blad dat aan lange stelen staat. De boom is in het verleden als naaldboom begonnen en dat is aan het blad nog te zien. De waaiers met hun dicht opeen geplaatste bladnerven zijn eigenlijk naalden die aan elkaar vast zijn gegroeid. De boom loopt laat uit eind april/begin mei in zachtgroene tinten; de herfstkleur is prachtig botergeel, maar alleen een zonnige plaats roept de stralende tinten tevoorschijn. Zij vallen samen met de abrikooskleurige vruchten die een walgelijke stank van rotting verspreiden. Deze vieze lucht 28 Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 2, zomer 2008

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 28