Open Monumentendagen 13 en 14 september 2008 Wat is Open Monumentendag? In 1987 werd in navolging van Frankrijk de Open Monumentendag in Nederland geïntroduceerd. Een dag die in eerste instantie alleen werd gehouden op de tweede zaterdag van september. Monumenten werden die dag gratis opengesteld om zo de publieke belangstelling voor monumenten en het draagvlak voor monumentenzorg te vergroten. Er werd een landelijke Stichting Open Monumentendag opgericht, gehuisvest in Amsterdam. De Open Monumentendag werkte vanaf het begin met een decentrale opzet. Per gemeente kwam er een comité dat verantwoordelijk was voor zijn eigen programma op Open Monumentendag en dat werd en wordt ondersteund door de landelijke stichting. De decentrale opzet is een sterk punt. De lokale gemeenschap wordt op die manier optimaal betrok ken bij de organisatie van het evenement, waarbij de rol van vrijwilligers cruciaal is. Tijdens Open Monumentendag 2008, op 1 3 en 14 september, draait alles om 'sporen'. Sporen is een breed thema waarvoor in elke gemeente in Nederland aan knopingspunten te vinden zijn, en dat in elke gemeente zijn eigen vorm krijgt. Sporen zijn in het landschap te vinden maar ook in steden en dorpen, in stratenplannen en in monumenten zelf. Alle bebouwing is ergens een spoor van. Van menselijk ingrijpen, van een herinnering aan wat ooit was. Binnen het thema 'sporen' spelen archeologie en bouwhistorie op de Open Monumentendag 2008 een prominente rol. In de Aerdenhout, Bloemendaal, Overveen en Vogelenzang zijn op 13 en 14 september de volgen de monumenten te bezoeken. Aerdenhout De Adventskerk Leeuwerikenlaan 7 te Aerdenhout Deze kerk uit de wederopbouwperiode van architect Karei Sijmons (1907-1989) is sinds 2007 een rijksmonument. De Adventskerk wordt gekenmerkt door haar grote robuust heid. De kerk is zichtbaar uit solide beton opgetrokken en staat stevig in het afgevlakte duin. Het gebouw is verdeeld in een hoog deel met driedelige raambogen dat de kerkzaal bevat en een lager deel dat vanaf de weg minder zichtbaar is, dat de bijgebouwen bevat. Een strak pad loopt naar de ingang en komt binnen uit op de voet van de toren, die even lang is als het voetpad. De betekenis is duidelijk, mensen gaan op naar de kerk, gaan op naar God en de toren roept niet alleen, maar is ook een verbinding tussen hemel en aarde. Eenmaal binnen valt op dat die toren vrijstaat van de muur en dat die muur een lange ongebroken lijn is die de hele kerk als het ware omvat. Hij loopt vanuit de uiterste noordpunt van de kerk naar de uiterste zuidpunt, waar hij buiten overgaat in een pergola. Nergens is een deur zichtbaar die de ene ruimte afscheidt van de andere; nergens wordt een scherpe grens getrokken tussen het heilige, sacrale, deel en het alledaagse, profane, deel. Het heilige valt blijkbaar niet af te zonderen van het gewone leven en er is geen deur die je zomaar toegang geeft tot God. God tref je in het gewone leven en je loopt letterlijk op dezelfde vloer in het gewone leven als in het gelovige leven. De H.H. Antonius-Pauluskerk Sparrenlaan 9 a te Aerdenhout Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 2, zomer 2008 5

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 5