deze stijl moet het park zo natuurlijk en romantisch moge lijk lijken. Het ideale natuurbeeld werd geschapen door een afwisseling van dichte bossen met open ruimten (weilanden en vijverpartijen). De rechtlijnigheid maakte plaats voor speelse, gebogen vormen, zodat de wandelaar telkens ver rassende doorkijkjes heeft op weilanden, vijvers en boom groepen. Om het landgoed in stand te houden moesten de planten N winters worden beschermd tegen de kou. Hiervoor werd een oranjerie gebouwd, thans in gebruik als ontvangstruimte met restaurant. Duincentrum De Zandwaaier Bij de watertoren te Overveen. Aan de overkant parkeren bij de ingang van de Kennemerduinen. Het bezoekerscentrum voor het Nationaal Park Zuid-Kenne- merland is gevestigd in het oude neo-renaissance machinegebouw van de Haarlemse waterleidingen. Het oude pompstation is in 1879 gebouwd onder leiding van architect J. Schotel. Joodse begraafplaats Tetterodeweg te Overveen Deze begraafplaats uit 1797 ontstond door een scheuring in de oude Hoogduitse Joodse gemeente in Amsterdam. Een verlichte vrijzinnige afsplitsing van deze gemeente kocht het stuk duin aan en richtte het in als begraafplaats. Al in 1808 werd deze afscheiding op bevel van Napoleon ongedaan ge maakt. Hierna mochten alleen diegenen die vóór 1808 het recht hadden gekocht of verkregen om op deze begraafplaats te worden begraven, hier nog ter aarde worden besteld. Te vermelden valt dat hier begraven liggen de filantroop en bankier A.C. Wertheim (1832-1897) en Lodewijk Ernst Vis ser die in 1942 overleed en die, totdat hij in 1940 door de Duitsers werd afgezet, president van de Hoge Raad was. Vogelenzang Bezoekerscentrum De Oranjekom. Bereikbaar via ingang Oase aan deVogelenzangseweg. Sinds 18 maart van dit jaar is in het voormalige pompstation Oranjekom 1 het bezoekerscentrum De Oranjekom geves tigd. Dit karakteristieke pompstation ligt direct aan de verzamel- vijver de Oranjekom in de Amsterdamse Waterleidingduinen. Het werd vanaf 1932 gebruikt om het water van de Oran jekom naar de waterzuivering op de vestiging Ley duin te transporteren. Later werd deze functie overgenomen door een krachtiger pompstation dat ook aan de Oranjekom ligt. Het gebouw is een architectonisch pronkstuk van Waternet. Hier komen water en natuur bij elkaar. Prachtig gelegen en hemelsbreed niet ver verwijderd van de ingang Oase. Het pompstation dateert uit 193 1 en is opvallend voor een utiliteitsgebouw van die ouderdom. De vorm van het gebouw en de horizontale lijnen van de platte daken en van de afdeklijsten boven deuren en vensters, doen denken aan Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 2, zomer 2008

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 8