f Éii.: de architectuur van Jan Wils rond 1920. Het gebouw telt twee bouwlagen waarvan de onderste onder het maaiveld ligt. Op de begane grond bevindt zich de machineruimte, daaronder de pompenkelder. De gevels zijn gemetseld in bruinrode bakstenen, met een plint van paarse stenen. Het dak is van gewapend beton. Binnen zijn de wanden van de machineruimte uitgevoerd met verglaasde bakstenen met een rijk kleurenpalet: goud, paars, groen, blauw en zwart. De vloeren zijn bekleed met glastegels in verschillende patronen. Het gebouw is een monument en dat betekent dat met de verbouwing tot bezoekerscentrum veel bewaard is geble ven. In de voormalige machineruimte staan nog steeds de 6 pompen. De pompenkelder is niet toegankelijk maar door een glazen plaat in de vloer van de machineruimte kan men wel een blik in de kelder werpen. In de Amsterdamse Waterleidingduinen zijn veel sporen uit het verleden terug te vinden. De wandeling, georganiseerd tijdens de open monumentendagen, leidt langs een aantal cultuurhistorische elementen zoals de oude vinkenbaan, een oud jachthuisje en het Museumduin. Soms zijn alleen nog wat restanten uit het verleden teug te vinden of zijn alleen de mooie verhalen over gebleven zoals over voor malige woningen en boerderijen. Ook de historie van de waterwinning komt aan bod. Op zaterdag 13 september organiseert de Historische Werkgroep een sporenwandeling in de Amsterdamse Waterleidingduinen. Spoorwegstation Vogelenzang-Ben nebroek Leidsevaart 36 te Vogelenzang. Aan de in 1842 door de Hollandse IJzeren Spoorweg Maat schappij aangelegde spoorlijn tussen Haarlem en Leiden werd in 1880/81 een schilderachtig station gebouwd, waarschijnlijk een ontwerp van de architect D.A.N. Margadant. Het paste perfect in de landelijke omgeving. Het station werd op 1 7 september 1944 gesloten. Na een omvangrijke restauratie is in dit rijksmonument sinds voor jaar 2006 onder andere een lunchsalon gevestigd. Rooms-katholieke kerk Onze Lieve Vrouw Tenhemelopneming Kerkweg 1Vogelenzang ïv VV:V 0'" VM:^j In 1858 begon men onder de bezielende leiding van pas toor Th. J.H. Borret met de bouw van een nieuwe kerk, die in 1861 werd ingewijd door Mgr. G. Wilmer, bisschop van Haarlem. Deze neo-gotische kerk werd ontworpen door architect Th. Molkenboer (1 796-1 863) uit Leiden, eerder architect van de r.-k. kerk Onze LieveVrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen. De toren is 5 5 meter hoog en was met de klokken een geschenk van de parochianen Hendrik Verdegaal en echt genote Catharina van der Hulst van boerderij 's Graven- weg. Verder werd vrijwel alles door andere parochianen geschonken: de gebrandschilderde ramen, marmerwerk, altaar en sedilia met de heiligen Theodoras, Josephus en Hubertus (de namen van Mgr. Borret)Het tegelwerk aan de wanden, ontworpen door Mgr. Borret, is zeer bijzonder. Parochie Vogelenzang omvatte in die tijd Vogelenzang, Bennebroek, De Zilk enAerdenhout tot aan de Viersprong, vandaar de ruim bemeten kerk. Het kerkhof naast de kerk werd in 1900 in gebruik genomen, waarmee de in 1820 aangelegde r.-k. begraafplaats aan deVogelenzangseweg (nu Graaf Florislaan) kwam te vervallen. De kerk is rijksmonument. Regelmatig worden kerkveilin- gen gehouden om dit monument te onderhouden en voor het nageslacht te bewaren. De openingstijden en eventuele excursies zullen vóór de Open Monumentendagen worden bekendgemaakt op of in: www.onsbloemendaal.nl www. openmonumentendag, nl Het Haarlems Dagblad en het weekblad Zuid Kennemerland (voormalig Bloemendaals Weekblad) Ons Bloemenbaal, 32e jaargang, nummer 2, zomer 2008 9

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 9