En dat allemaal in Bennebroek! Langs de Meerweg en de Reek peddelen we naar liet Huis te Bennebroek, waar na de sloop in 1972 niets meer van rest dan een deel van het oude park en een deerlijk verkommerde dienstwoning (1856/1892, Binnenweg 8). Er lijkt een soort restauratie op handen nu ja, dat hopen we maar. Nog wat verder openbaart zich de parel van Bennebroek in de ingetogen pracht van het hervormde kerkje, naar ontwerp van niemand minder dan Peter Post (1644, voltooid in 1682) die ook tekende voor het Haagse Mauritshuis en andere 17de eeuwse hoogtepunten. De windwijzer op de klokkentoren heeft de gedaante van een pauw en wijst daarmee permanent in de richting van de bouwheer Adriaan Pauw, de eerste ambachtsheer van Bennebroek. Op het kerkhof bekijken we een heel bijzonder monument: het graf van de anti-revolutionaire maar sociaal vooruitstrevende staatsman ds. AS.Talma, door D.Wölbers (1918). De rouwende bronzen mannen aan weerszijden verbeelden de werklieden, in stille dankbaarheid voor de Arbeidswet van 1911. In een sfeer van ouderwetse liefdadigheid wacht ons nog een heel bijzondere uitsmijter: het 'woningbouwcomplex' (wij houden het op een hofje) Van Verschuer-Brants. Het werd gesticht door de gelijlinamige baron en barones die de nabijgelegen Hartekamp bewoonden. Achter de fundatie gaat een operette-scenario schuil: spekgladde Oostenrijkse graaf brengt rijk Hollands baronesje het hoofd op hol, schaakt haar en voert haar mee naar zijn slot in Tirol. Ze leefden helaas allesbehalve gelukkig. Ons Bloemendaal, 3 2e jaargang, nummer 3, herfst 2008 11

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 13