gelegen ten oosten van de Binnenweg en Schoollaan, waar bij de meeste huizen nabij het huidige buurtschap De Glip in Heemstede waren geconcentreerd. Eind 16de en begin 17de eeuw lagen aan de oostzijde van de Binnenweg enkele hofsteden zoals Swartenburg, Nollenburg en Hoppen burg. Na 1622 ontstond een nieuwe kern rond de nieuwe zandvaart Roodeheller Zandvaart (nu Bennebroekervaart geheten) In het bezit van Adriaan Pauw "Korts vond ick Bennebroeck sijn'hoven en sijn'versche Bleickereien, Sijn' eicken Wilderniss en groene Galerijen. EnVaer en Grootevaer en Grootevaers kinds kind,* Vim velen om veel deughds, en ander veel, bemint." Constantijn Huijgens, in: Uytwandeling, 1669 Met 'Vaer' wordt Adriaan Pauw; 'Grootevaer' Reinier Pauw en 'Grootevaers kinds kind' Adriaan Pauw jr. bedoeld. Portret van Nicolaas Pauw (1607-1640), eerste heer van Bennebroek, door Jan van Ravesteijn, 1630 (Particuliere collectie) Met de aankoop door Adriaan Pauw in december 1620 van de heerlijkheid Heemstede voor 36.000,-, kwam het ambacht in het bezit van een man met visie en ambities die tweemaal tot raadpensionaris werd gekozen en een belang rijke rol speelde bij de vredesonderhandelingen in Munster. Hij tilde Heemstede uit de Middeleeuwen in de nieuwe tijd. Hij renoveerde en vergrootte het slot, meestal aangeduid als 'Huys te Heemstede', liet Heemstede in kaart brengen, stichtte een protestantse kerk, een nieuw schoolgebouw, liet wegen en vaarten aanleggen, stimuleerde de blekerijnijver- heid etcetera. IJdel als hij volgens tijdgenoten was, 'verzamelde' hij een tiental heerlijkheden, voornamelijk rond het Haarlemmermeer en verder (via vererving) Oosterwijk bij Beverwijk, Schakenbosch (onder Voorscho ten) en Hogersmilde (Drenthe). Niet voor niets sprak men in dit verband tijdens de Gouden Eeuw enigszins smalend van een 'Pauwenstaart'. Uit zijn eerste huwelijk in 1606 met Anna Seys, die ander half jaar later kwam te overlijden, werd één zoon geboren: Nicolaas. In 1610 hertrouwde Pauw met Anna van Rui tenburg, uit welke verbintenis een dochter en vijf zonen volgden. In 1630 trouwde met pracht en praal in de Kerk van Heem stede zijn oudste zoon Nicolaas met de toen 16-jarige Anna van Lockhorst, telg uit een oud-adellijk geslacht dat in de 16de eeuw het kasteel van Heemstede in eigendom had bezeten. Na de kerkelijke plechtigheid werd op het ouderlijk slot nog drie dagen feest gevierd. Als huwelijksgeschenk ontving Nicolaas van zijn vader het goed Oosterwijk in Beverwijk en het deel vanouds Bennebroek geheten van de Heerlijkheid Heemstede. In december 1630 is door gezwo ren landmeter Hendrik Simonsen Duindam een exacte en gedetailleerde kaart van Bennebroek vervaardigd. Van vader op zoon Nicolaas tooide zich met de titels Heer van Bennebroek en Oosterwijk. Nicolaas, die een zwakke gezondheid had, ging op zijn hof stede Oosterwijk in Beverwijk wonen en na de ontbinding van zijn huwelijk acht jaar later, gaf hij Bennebroek onder hands door aan zijn jongste halfbroer Adriaan. Pas na het overlijden van raadpensionaris Adriaan werd Ben nebroek gescheiden van Heemstede, officieel door de Staten vanvHolland beleend aan Adriaan Pauw jr. in een charter van 28 mei 1 6S3. De acte waarin de grenzen werden vastgelegd, sindsdien nauwelijks gewijzigd, dateert van 3 1 mei 1653. Een later afschrift uit 1661 is getekend door Johan de Wit, die Adriaan Pauw in 1653 als raadpensionaris was opge volgd. Verdeling van de enorme erfenis van vader Adriaan Pauw bleek tamelijk gecompliceerd. Door de vier (mannelijke) erfgenamen werden niet minder dan tien juristen ingescha keld. Deze brachten gezamenlijk vier verschillende adviezen uit, die geen van alle integraal zijn uitgevoerd. Uiteindelijk werd via een dading ofwel schikking, een compromis be reikt waarmee iedereen kon instemmen. De oudste nog in leven zijnde zoon Gerard Pauw is toen met Heemstede beleend, en zoals gezegd kreeg Adriaan Pauw jr. Bennebroek. 14 Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 3, herfst 2008

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 16