Hij verbaast zich er wel over hoe de stilte van de zondagoch tend is verdwenen, over de overbelasting van de kinderen, over de paasvakantie die er niet meer is. Het zijn in zijn visie de uitingen van het moderne leven, van een 'instantgelukmaatschappij' en het gevolg is dat de mensen minder trouw zijn en dat het verenigingsleven eronder lijdt. De kerkveiling is bijvoorbeeld een evenement waarvoor gemakkelijk een veertigtal mensen tussen de 30 en 50 bij elkaar te krijgen zijn. Die werken keihard maar als het klaar is, is het over. Mensen willen vrij zijn en dat is wel moeilijk voor de kerk. Toch zijn er nog steeds vijf koren in Bennebroek! Hierbij speelt de factor gezelligheid ongetwijfeld een grote rol. Volle agenda Pastoor Vanderstadt is nog regelmatig actief als voorganger bij huwelijken en uitvaarten. Maar zijn agenda is nu niet meer zo vol als vroeger. Je had toen niet alleen de week enden. Vroeger begon de week altijd met een bezoek aan het bejaardentehuis en ook op woensdagavond was er een misviering. Er waren in de parochie zo'n 30 werkgroepen die moesten worden aangestuurd en de pastoor had regel matig contact met de school, waar hij ook graag les gaf. Er waren verder de gesprekken met geloofsleerlingen. 'Ziek en zeer' behoorde tot het pastorale werk dat niet te plannen viel en waar veel aandacht en energie naar toe ging. Voor het toedienen van het sacrament der zieken (het bedienen van gelovigen) was hij altijd beschikbaar. Vanderstadt vindt het prettig om nu meer grip te hebben op zijn agenda. Polyglot als hij is (de pastoor spreekt zeven talen) houdt hij nog steeds veel van reizen. Dialoog zoeken Ten opzichte van de moederkerk beschouwt de pastoor zich als een typische middenfiguur, een laveerden Voor hem is het altijd van wezenlijk belang geweest om te luisteren naar de mensen en de dialoog aan te gaan. Vroomheid en ge hoorzaamheid geven mensen in nood zelden een antwoord. Belangrijker is het om met een tolerante houding op één golflengte te komen. Daarbij houdt de pastoor de liturgie liever traditioneel omdat dat staat voor houvast, schoonheid en 'sacrale gezelligheid'. Liever dan over 'geloof' spreekt Vanderstadt van 'geloven'. Dat hij met zijn tolerante houding wel degelijk mensen bin nen de kerk haalde, bewijst het voorval rond een kerkelijk ongetrouwd echtpaar met een zoontje. De van huis uit katholieke vader wilde zijn zoon graag laten dopen. Bij de deuren van de St-Jozefkerk. Het liefst ziet de pastoor deze kerkdeuren open natuurlijk, letterlijk en figuurlijk. 20 Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 3, herfst 2008

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 22