De Geleerde Man in Bennebroek Door Cees Peper De Geleerde Man werd in 1682 gesticht op een strategische plaats aan de Herenweg tussen Leiden en Haarlem. De eerste herbergier was Hendrik Backer. Hij pachtte de grond van de ambachtsheer van Heemstede, Adriaan Pauw en leende tevens geld van hem voor zijn herberg. Deze krijgt de naam Het Huys ter Leer. Deze wat merkwaardige naam slaat op leer en geleerd en komt in de daarop volgende eeuwen terug. Er bestaat een paneel voorstellend De Geleerde Man, onge signeerd en gedateerd 1734 (zie cover). Een professorale figuur en de trapleer. Al lerende kwam men weer een treetje hoger op de ladder, of trapleer. Al naar de herberg vorderde in ouderdom werd ook de naam De Oude Geleerde Man gebruikt. De laatste eigenaar noemde het De Jonge Geleerde Man (1991-2005) om een jeugdig publiek aan te trekken. Er waren meer uithangborden die neigden naar geleerd heid. Zo bestonden er Geleerde Varkens, beesten die voor de slachting aan een trapleer gebonden waren en In den Geleerde Boer, een manspersoon op klompen met op elke schouder een ladder. De Geleerde Man kreeg ooit navolging, waarschijnlijk met een bescheiden kleine kaart: De Kleine Geleerde Man aan de Bennebroekerlaan. Herbergiers Van 1682 tot 2005 heeft De Geleerde Man 28 herbergiers gekend. Herbergiers die het lang volhielden waren IJsbrandt van derWeyde, gedurende 22 jaar (1784-1806). Jan Janse Duyn hield het er 30 jaar uit (1816-1848). Hij was een populaire herbergier die harddraverijen voor paarden hield met voor de winnaar een zilveren zweep. Ook legde hij een kegelbaan aan. Hij was beslist populair. Bij zijn afscheid maakte mr. Jacob van Lennep een gelegenheidsgedicht. Zeier in die jaren was de herberg een trefpunt van Leidse studenten en ook Haagse en Amsterdamse advocaten voel den zich er goed thuis. Tijdens de jaarlijkse Bennebroeker kermis, die begon op de vierde zaterdag van september vervulde De Geleerde Man een centrale plaats voor het in nemen van verfrissingen of wat daarvoor doorging. De familie Lensen was ook een langverbander van de her berg en wel van 1907-1931. F. Steneker hield het er (1940-1960) ook lang uit. A. Siliakus zwaaide 21 jaar de scepter, droeg jarenlang een Michelinster en was tevens aan gesloten bij de Alliance Gastronomique NĂ©erlandaise. Tot 2005 hielden de heren Plasmeijer en van der Klauw de kookkunst op hoog niveau. Daarna volgde leegstand en verdween de eeuwenoude herberg aan de Heren- later Rijksstraatweg in Bennebroek. Thans zetelt daar het Thaise restaurant Patric. 24 Ons Bloemendaal, 3 2e jaargang, nummer 3, herfst 2 008

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 26