Dirk van der Werf, een negentiende-eeuws crimineel jongetje uit Bennebroek Door Annabella Meddens-van Borselen In het Noord-Hollands Archief te Haarlem is een interessante serie dossiers bewaard over Nederlandse criminele jongens in de tweede helft van de negentiende eeuw. Deze jongens waren wegens diefstal of bedelen opgepakt en voor de rechtbank gedaagd. Ze waren nog erg jong, tussen de zeven en vijftien jaar. De gemiddelde leeftijd van de opgepakte jongens was twaalf jaar. Wat moesten de rechters met deze jongens doen? In de gevangenis zetten tussen volwassen criminelen? Door slechte sociaal-economische omstandigheden hadden ze weinig toe komstperspectief. Veel jongens konden niet of nauwelijks lezen en schrijven. Ze gingen niet naar school. Ze kwamen uit arme gezinnen en werden soms uit bedelen gestuurd of waren van huis weggelopen. Ze pikten vruchten en an dere etenswaren of hout voor de open haard. De rechters oordeelden dat zij allen te jong waren om te beseffen wat zij hadden gedaan. Dirk van der Werf In 1857 werd voor dit soort jongens in Alkmaar een Huis van Verbetering en Opvoeding opgericht. Dirk van der Werf, een elfjarig jongetje uit Bennebroek, werd in 1862 door de Haarlemse rechter naar Alkmaar gestuurd om daar te worden opgevoed tot zijn zestiende verjaardag. Hij werd vrijgesproken van zijn diefstal om dat hij 'zonder oordeel des onderscheids gehandeld had'In het extractvonnis staat vermeld dat Dirk had opgegeven dat hij tien jaar oud was. Aan de hand van zijn geboortebewijs kun je opmaken dat hij al elf jaar was. Waarschijnlijk wist Dirk niet hoe oud hij precies was omdat verjaardagen vermoedelijk niet werden gevierd. Wat had Dirk uitgespookt? Wat waren zijn familie-omstan digheden? Dirk had 250 aardappelen gestolen die drie dagen tevoren door de eigenaar in de grond waren gepoot. Dirk verklaarde de aardappelen gestolen te hebben omdat hij nooit aardap pelen kreeg en dat hij meende 'daaraan zulk een kwaad niet 26 Schoollaan richting Bennebroekerlaan (foto NHA) Ons Bloemendaal, 3 2e jaargang, nummer 3, herfst 2008

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 28