Kansarme jongeren Na vrijlating bleven de problemen met sommige jongeren voortduren. In 1869 diende de burgemeester van Maarssen een klacht in bij de officier van justitie over Arnoldus Gerard Benne. Benne was zes jaar in het gesticht te Alkmaar geweest en kon nog steeds niet goed schrijven. De burgemeester vond ook dat Arnold Benne het vak van kleermaker niet goed beheers te. De jongen klaagde dat hij in het gesticht vaak stokslagen had gekregen. De directeur van het opvoedingsgesticht schreef in zijn antwoord aan de officier van justitie op 2 juni 1869, dat Arnold Benne een moeilijke jongen was die 190 keer gestraft moest worden wegens zijn slechte gedrag. Hij was leugenachtig, lui en brutaal. Stokslagen werden in het gesticht niet uitgedeeld. Stokslagen zouden meer verbitteren dan verbeteren. Volgens de directeur was Arnoldus Benne wel een redelijk goede kleermaker. Hij had zelfstandig zon- dagskleding voor een jongen in het Verbeterhuis te Alkmaar gemaakt. Voorts schreef de directeur dat hij op dat moment 107 leerlingen had, waarvan er SS zeer goed konden lezen en schrijven en 44 vrij goed. Acht leerlingen konden niet lezen en schrijven, onder wie twee idioten. Voor de 167 leerlingen was er slechts één onderwijzer. Arnoldus Benne was een uitzondering. Hij overleed in 1870 op negentienjarige leeftijd te Maarseveen. Met de meeste jongens ging het overigens wel goed. Ze hadden bijna al lemaal werk en konden in hun levensonderhoud voorzien. Hongerlijden, bedelen of het stelen van voedsel was voor de meeste jongens verleden tijd. Ook voor Dirk van der Werf uit Bennebroek gold dat zijn positie van kansarme jongere na het verlaten van het gesticht een stuk verbeterd was. Het is triest dat hij, evenals een tiental andere jongens uit het tehuis, na vrijlating zo kort geleefd heeft. BENNEBROEK, 8ewj«broekeriaan. A»-;I Wmmm. Gelukkig kwamen ook veel jongens weer op het rechte pad. (foto archief HVHB) Bronnen en literatuur: Chris Leonards, Het Huis van Verbetering en Opvoeding in Alkmaar (1857-18 84) in: Criminaliteit in de negentiende eeuw (1989). Geraadpleegde archieven in het Noord-Hollands archief Haarlem: Gevangenisarchieven Alkmaar inv.nrs 423 (statistiek betreffende de ontslagen opvoedelingen)428 (dossiers), 429 (dossiers), 377 (reglement) 421 (gratieverzoeken) 383 (toespraak regent in 1882 bij 25 jarig bestaan) 367 (ingekomen brieven met klacht uit 1869 over Arnoldus G. Benne) Archief rechtbank Haarlem inv.nr 317 (vonnis 126) inv.nr. 66 (proces verbaal 126) Registers Burgerlijke stand Bennebroek Bevolkingsregister Bennebroek (gemeentearchief Bennebroek inv 518) Provinciaal bestuursarchief 1851-1943, inv.nr. 146 (provinciaal verslag over 1862) www.genlias.nl www.gemeentearchief.denhaag.nl (virtuele studiezaal) 30 Ons Bloemendaal, 3 2e jaargang, nummer 3, herfst 2008

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 32