Bennebroekse straatnamen Door Gert Jan van Setten Als Bennebroek en Bloemendnal binnenkort in één verband opgaan, wordt de nieuwe gemeente 68 Bennebroekse straatnamen rijker. Wat gaat Bennebroek toevoegen aan het Bloemendaalse toponymisch erfgoed? Flora en Fauna Bennebroek is een kleine, compacte gemeente, welker straatnamen zich makkelijk in een paar overzichtelijke groepen laten indelen. Ten westen van de oude kern, tussen de Rijksstraatweg en de Leidsevaart, liggen twee moderne woonwijken, luisterend naar de namen Bloemhof en Bloemveld. Niet zo verwonderlijk zijn de straten in de laatste buurt genoemd naar wilde planten: groot hoefblad, parnassia, watermunt, hondsdraf, akoniet. In Bloemhof vinden we de kweekbloemen: tulp, fresia, hyacinth, gla diool, krokus, en, benoorden de Zwarteweg, vier bomen: de Kastanje-, de Eiken-, de Beuken- en de Abelenlaan. Nog een boomvernoeming is te vinden in het oudere villapark Het Duin: in de Grote en Kleine Sparrenlaan. Daar zijn ook de enige twee verwijzingen naar de dierenwereld, in de gedaanten van twee smakelijke hoenders: de Fazantexr- en de Patrijzenlaan. Oudere namen Terug naar de Zwarteweg. Dat is een veel oudere naam, hoewel ook weer niet zó oud. Want in 1853 was dit nog een naamloze 'nieuwe puin- of schulpweg', lopende van de Groote of Haagsche Straatweg (zoals de Rijksstraatweg toen heette) naar de brug over de Leidschevaart. Dat was de zogenaamde Centenbrug, in 1834 gebouwd door jhr. WP. Barnaart van Bergen, de toenmalige bewoner van het Huis te Vogelenzang. Elke passerende voetganger moest een cent tol betalen, vandaar de naam. Lokale grootheden Even noordwaarts, tussen de Bennebroeksevaart en de Har- tekamp (gemeente Heemstede) ligt, in het buurtje de Kra keling, de Van Ittersumlaan. Dat brengt ons bij de volgende categorie, die van de lokale grootheden. A.J.E. baron van Ittersum was (tot 1915) 40 jaar lang lid van de gemeente raad, en in 1891 waarnemend burgemeester. Dergelijke verdienstelijke lokale politici zijn niet zo rijk vertegenwoordigd in de straatnamen. Dat houdt misschien verband met de, in vergelijking met het meer bedaarde Bloemendaal, soms turbulente bestuurlijke geschiedenis van deze gemeente. Er waren nogal wat kleine schandalen en ontijdige bestuurswis selingen en dat heeft mogelijk te maken met het antagonisme tussen katholieken en protestanten. Slechts twee burgemeesters is de eer van vernoe ming te beurt geval len: P.N. van Door- ninck (1891-1902) en mr. J.B.D. Zubli (1902-191 1), beiden in Het Duin. Met het J.F. van Lierop- park wordt een bijna levenslang lid van de gemeenteraad (en wethouder van 1931 tot 1963!) geëerd. En dan is er de Willinklaan, genoemd naar het geslacht dat de laatste ambachtsheren en -vrouwen van Bennebroek voortbracht. De eerste was Gerrit (1 858-1 876), opgevolgd door zijn weduwe ElisabethWillink-Nutges (1876-1 899), Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 3, herfst 2008 31

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 33