haar schoonzoon mr. J.H. Willink (1899-1908), diens weduwe Johanna Georgina Maria Willink-Willink (1899- 1927), en tenslotte hun dochter, juffrouwArnoldine Leonie, die bij haar dood in 1950 de hele boedel vermaakte aan de Nederlands Hervormde Gemeente. Het adellijke echtpaar Van Verschuer-Brants tenslotte, kan ei genlijk niet tot de lokale grootheden worden gerekend want het bewoonde 's zomers de luisterrijke Hartekamp. Maar het naar hen genoemde straatje leidt naar het charmante door hun gestichte hofje en dat ligt wel in Bennebroek. Nationale helden Eén lokale held was evens een nationale. De Talmalaan is vernoemd naar ds. Aritius Sybrandus, geboren te Angeren in 1864 en overleden in Bennebroek in 1916. Talma was een staatsman van formaat, groot voorvechter van de christelijk- sociale politiek, en één van de grondleggers van de verzor gingsstaat. Als minister loodste hij tussen 1908 en 1913 een aantal monumentale sociale wetten door het parlement. Daarmee zijn we beland bij de nationale helden in de Ben- nebroekse straatnaamgeving. Geenszins verrassend is de vernoeming van een reeksje oranjetelgen (Emma, Wilhel- mina, Juliana, Beatrix en Wil lem Alexander) want die kom je in veel rechtschapen dorpen tegen. Wel opvallend: de verza meling van maar liefst veertien zeehelden, allen aangemeerd in de buurt Meerwijk. De meeste vernoemden zijn vechtjassen uit de Gouden Eeuw, maar niet alleen de bekende helden als daar zijn: Tromp, De Ruyter en Piet Hein. Ook mindere goden als Abraham van der Hulst, Isaac Sweers en Jan Banckert worden herdacht. Voorts de 16de-eeuwse ontdekkingsreiziger Jacob van Heemkerk, de Empire-admiraal Jan Hendrik van Kinsbergen, en een held van recenter tijd: Karei Doorman. Ik vermoed een kenners hand achter deze keuze. Waardevolle namen De meest waardevolle inbreng in het toponymische erfgoed wordt gevormd door de oude benamingen. De mooiste is ongetwijfeld de Reek, tevens een beeldbepalend element in het oude dorp. Het woord moeten we verstaan als een vari ant op reeks, een rij huizen in dit geval. Al in 1652 wordt de Burgwal of Reek vermeld, later ook wel bekend als Reek ofWeg, en als het Sanderpad naar de zandschippers die hier over de Bennebroekervaart voeren. Die heette ook wel de Rooheller Zandvaart. Aan de overzijde van die vaart loopt de Meerweg, in 1853 nog een smal zandpad. Pas na de droog making van de Haarlemmermeer en de aanleg van een brug over de Ringvaart werd dit pad opgewaardeerd tot door gaande rijweg. De Meerweg wordt door de Bennebroeker- brug verbonden met de Binnenweg, voorheen Achterweg, een oud zandpad op de rand van de veen- en zandgronden, dat van Heemstede naar Hillegom voerde. Het verlengde daarvan heet om voor de hand liggende redenen de School- laan, die uitkomt op de Zandlaan. Daarlangs stroomt de Kennemerbeek, vanouds de grens tussen Bennebroek en Hil legom, en daarmee die tussen Noord- en Zuid-Holland. Bollenvelden aan de Meerweg (foto archief HVHB) De Kennemerbeekweg, tussen de Zandlaan en de Rijksstraat weg, heette in 1853 nog Boerenweg. Dubbelingen Evenzovele mooie belegen benamingen, en we mogen dus rustig stellen dat ons toponymisch bestand na de fusie aanzienlijk wordt verrijkt, temeer omdat er opvallend weinig dubbelingen gaan optreden. Behalve de vorstinnen Wilhel- mina en Juliana en de zeeheld Karei Doorman, treffen we alleen de kastanje aan als naamgever van een laan in beide gemeenten. Dat mag best zo blijven want die mooie boom heeft het moeilijk genoeg. En wordt de verwarring echt te groot, dan kunnen we ze altijd nog herdopen tot de Wilde en de Tamme Kastanjelaan. 32 Ons Bloemendaal, 32i jaargang, nummer 3, herfst 2008

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 34