Verblendsteen Mevrouw Sophie von Oven-van Aerssen stelde naar aanlei ding van het artikel in nummer 2 over de St. Adelbertkapel de volgende vraag: Wat is 'verblendsteen' (pagina 11)? De redactie geeft hierop het volgende antwoord: Verblendsteen is een baksteen die opvalt omdat deze heel strak is, scherpe randen laat zien en glimt wanneer de zon erlangs strijkt. Dat komt doordat de steen van heel vette klei gemaakt werd. Die klei geeft bij het bakken veel kans op scheuren, daarom werd gebruik gemaakt van een extra mogelijkheid, die de toen nog moderne strengpers bood: de steen is deels hol. Er lopen vierkante gaten doorheen. De verblendsteen is vaak als bekleding gebruikt voor met selwerk van mindere kwaliteit (het Duitse woord 'verblenden' betekent 'verbergen', 'bekle den'). Daarom wordt ook wel van 'blindeersteen' gesproken. Soms is alleen de voorgevel uitgevoerd in verblendsteen. De kleur is hel derrood of geel, dus konden bij het metselen gemakkelijk anders gekleurde banden aangebracht worden. jhr. DenTex voor de gemeente Bloemendaal (zie Nierhoff, pagina 186). Beeld Charlotte van Pallandt De grootste lof voor het initiatief van het fietsboekje bij nummer 2. Ik woon hier 30 jaar en fiets veel, maar ik heb vele nieuwe dingen gezien. Wellicht is het mogelijk bij een volgende druk bij het wethouder Laanpark het beeld van Charlotte van Pallandt te vermelden (m.i belangrijkste beeld in Bloemendaal)Dank aan mevrouw Slagter en alle ande ren! Met vriendelijke groet, Anton Kerst, Bloemendaal Burgemeester den Tex Mevrouw von Oven reageerde ook op het artikel in nummer 2 over het Houtvaartkwartier (pagina 13): Bij de serie Burger meesters heb ik burgemeester den Tex gemist, die in functie was toen ik in 1939 in Bloemendaal kwam, tot de Duitsers hem in 1941 wegwerkten. Dr. De Vletter herinner ik mij als de rector van het Kennemer Lyceum omdat Wim en Kees Bierens de Haan, mijn huisgenoten, op 't Lyceum zaten. Reactie van de redactie hierop is de volgende: Het artikel is een aanvulling op het boek Bloemendaal, Lanen en Wegen van mejuffrouw A.M.G. Nierhoff uit 1963. Ons Bloemendaal beschrijft in een aantal artikelen de nog niet door mejuf frouw Nierhoff beschreven wegen en lanen. In 1954 werd de Westerlaan in Aerdenhout (aangelegd in 1912 door Leonard A. Springer) de Burgemeester denTexlaan, na een unaniem raadsbesluit, vanwege de grote verdiensten van Herinneringen Het komende winternummer van Ons Bloemendaal zal gro tendeels gewijd worden aan persoonlijk herinneringen van Bloemendalers. Hebt u wellicht een bijzondere herinnering die in Ons Bloemendaal zou kunnen worden gepubliceerd? Graag nodigt de redactie u uit om liefst vóór 1 november contact op te nemen met Christine van Meer, Parkweg 9 2061 BM Bloemendaal, redactie@onsbloemendaal.nl, tel. 023 5251782, of met Caroline Le Poole, tel. 023 5278178 Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 3, herfst 2008 33

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 37