Groei Bloei 1918-2008 De Koninklijk Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde/ Groei Bloei bestaat 100 jaar. De KMTP werd opgericht in 1873 op initiatief van de Amsterdamse huisarts en apotheker dr. D.J. Coster. De vereniging stimuleert de tuin-en plantenliefhebberij en het bevorderen van de kennis over de natuur en met name de flora. De vereniging telt nu 15 0 afdelingen en heeft een ledental van 60.000. Het verenigingsblad is het tijdschrift Groei Bloei. Aanvankelijk waren de eerste leden van de KMTP tuinbazen en de eigenaren van de grote landgoederen. Kwekers en vakmensen traden toe tot de vereniging en later ook particu liere tuinliefhebbers. Leonard Springer was erelid van onze afdeling en ook de naam van Jac. P.Thijsse komen wij in het archief tegen. Hij hield in 1917 een voordracht. De afde ling was toen in oprichting. De afdeling Bloemendaal van de maatschappij bestaat dit jaar 90 jaar en heeft momenteel 1 80 leden. Sinds de oprichting van de afdeling is er een jaarprogramma met lezingen, excursies en workshops. In september 1962 werd op initiatief van de afdelingen Haarlem, Bloemendaal en Bennebroek de Zocherschool voor lager tuinbouw onder wijs opgericht. Jarenlang bestond de traditie om planten uit te delen op de scholen om kinderen kennis te laten maken met de verzorging daarvan. Na de vakantie konden de kin deren hun plantje laten zien en werden er prijzen uitgereikt. In het jaarverslag van 1965 vinden wij terug dat er 3.226 planten werden uitgereikt op 2 9 scholen in de gemeente Bloemendaal. Ook dit jaar is weer een aantal dialezingen georganiseerd: een bomenfietstocht, avondbezoeken aan voor ons open ge stelde tuinen, twee excursies in Nederland en een tuinenreis naar Ierland. De activiteiten zijn overigens ook toegankelijk voor niet-leden. Donderdag 6 november wordt er een tuinavond geor ganiseerd in SociëteitTinholt, Vrijburglaan in Overveen. Hanneke van Dijk houdt een lezing en laat beelden zien van potagers, gecombineerde groenten-en bloementuinen, in binnen-en buitenland.. De aanvang is 20.00 uur. Zaterdag 13 december kunt u meedoen met een kerstwork shop. Wij gaan dan een kerstguirlande maken. De locatie is Sociëteit Tinholt, aanvang 9.30 uur, kosten 23,50. Vooraf aanmelden bij het secretariaat tel. 023 5276357 of info@bloemendaal.groei.nl Meer informatie kunt u lezen op de website Bloemendaal. groei.nl Volkscultuur is actueel Volkscultuur is cultureel erfgoed. Cultureel erfgoed is alles wat uit het verleden is overgeleverd en wat wij waardevol vinden om te bewaren voor de toekomst. In het cultureel erfgoed komt tot uitdrukking welke betekenis een cultuur toekent aan het verleden. Dat kan per tijdvak verschil len. Zo vond men vroeger de geschiedenis van belangrijke mensen en belangrijke daden de moeite van het documen teren waard. Tegenwoordig heeft men ook interesse in de geschiedenis van gewone mensen en gewone alledaagse dingen. Cultureel erfgoed bestaat uit materieel en immateri eel erfgoed. Monumenten, musea of archieven zijn voor beelden van materieel cultureel erfgoed. Wanneer het gaat om het bewaren van gewoonten en gebruiken, tradities en rituelen en alledaagse dingen uit het verleden, spreken wij van immaterieel erfgoed. Immaterieel erfgoed heeft alles te maken met de wortels en identiteit van een samenleving. Volkscultuur is één van de drie speerpunten van het cultuur beleid 2009-2012. Veel provincies, gemeenten en instel lingen zijn aan het nadenken hoe zij het beste beleid kunnen maken voor volkscultuur. Hierbij wordt belang gehecht aan historische vereningen. Jac. van den Bosch-interieur zoekt nieuw huis. Uit een villa in Overveen is recentelijk een bijzonder interi eur uitgenomen. Het betreft een interieur dat rond 1912 door binnenhuisarchitect Jac. van den Bosch voor deze Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 3, herfst 2008 35

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 39