in 1910 gebouwde villa is ontworpen. Het pand is geen monument en daarmee valt het historisch interieur niet onder bescherming van de Nederlandse wet. Dankzij snel ingrijpen van antieke schouwenspecialist Willem Schermer- horn te Haarlem kon dit interieur op het nippertje worden gered van de sloop. Een aantal musea is benaderd voor een mogelijk herplaatsing van het interieur. Helaas kampen die met almaar groeiende collecties, overvolle depots en daaruit voortvloeiende acquisitiestops. Nu zoekt men voor dit histo risch interieur een nieuw huis. Het uitgenomen Van den Bosch interieur bestaat uit een twee vertrekken: een salon en een kantoor. De salon is voorzien van een mahoniehouten betimmering met rijk snijwerk, een groenmarmeren schoorsteenmantel, een Theo Nieuwenhuis wandbespanning en een houten cassette plafond gemaakt van gepolijste kurkplaten. Het kantoor is voorzien van een eikenhouten betimmering versierd met rijk snijwerk compleet met een hangende koperen gordijn voor de radiator, een ingebouwde bank en kastenwand. Destijds heeft Van den Bosch over dit interieur een artikel geschreven dat in 1915 is gepubliceerd met zwart-wit foto's in het tijdschrift Onze Kunst (zie voor meer informatie de tentoonstellingscatalogus Jac.van den Bosch 1868-1948, Drents Museum Assen en Kempenland Eindhoven 1987, p. 19afb. 12). Van den Bosch was een ontwerper van meubilair, tapijten, tegels, kachels, lampen en ander huisraad. Tevens heeft hij de interieurdecoraties ontworpen van café De Kroon aan het Rembrandtplein te Amsterdam en van stations in Amers foort, Beverwijk, Bloemendaal, Den Haag, Haarlem, IJmui- den, Kampen en Santpoort-Zuid. Maar nog misschien nog belangrijker is zijn inbreng geweest voor de Nederlandse kunstnijverheid. Samen met Berlage was Van den Bosch op richter en directeur van de Amsterdamse woninginrichtings firma 't Binnenhuis. Daarnaast was Van den Bosch bestuurslid van deVANK (Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheids kunst) en heeft hij vele artikelen geschreven ter bevordering van de Nederlandse kunstnijverheid. Vele musea hebben werk van jac. van den Bosch opgenomen in hun collecties. Er is echter geen enkel van zijn interieurs bewaard gebleven met uitzondering van het hier beschreven interieur. Het voormalig woonhuis van jac. Van den Bosch, Villa Sorgh- Vliet gelegen aan de Bloemendaalseweg 148 in Bloemendaal, werd in 1938 afgebroken wegens een wegverbreding. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Willem Schermerhorn, Korte Lakenstraat 22, 201 1 ZD Haarlem, tel.: 023-5318517, email: info@schermerhorn.nl Drs. Judith Bohan kleuronderzoeker, restaurator historische interieurs en papierbehang Kerstconcert Op zaterdag 13 december om 20.00 uur wordt in het mooie en sfeervolle gemeentehuis van Bloemendaal een kerstcon cert gegeven door het alom bekende Haarlems Gemengd Koor. Zij zullen vele bekende en minder bekende kerstlie deren ten gehore brengen, waardoor de aanwezigen al een beetje in de kerstsfeer komen. Jharlijks organiseert Stichting Bloemendaal Initiatief een kerstconcert in een unieke en sfeervolle omgeving ten be hoeve van een goed doel binnen onze gemeente. Zo werden de afgelopen jaren o.a. bijdragen geleverd aan de verlichting van de kerk in het dorp Bloemendaal en aan het herstel van de Joodse Begraafplaats in Overveen. Dit jaar is Vogelenzang aan de beurt. Toegangskaarten kunt u nu reeds bestellen bij R.Verrijk, tel 023-51394046 enW Brummelhuis 023-5276446 36 Ons Bloemendaal, 32e jaargang, nummer 3 herfst 2 00 8

Ons Bloemendaal | 2008 | | pagina 40