m m Landschap: geheugen of amnesie? Door Erik A. de Jong Landschap heeft zich altijd geleend voor de projectie van gevoel, verlangen en verbeelding, en van gedachten over natuur, schepping en geschiedenis. Het landschap is ongemerkt vaak de aanleiding voor ideeën omtrent wie wij zijn, als individu, maar ook als groep, zelfs als natie. De specifieke geografie van het Bloemendaalse landschap met zijn geestgronden, de oude en nieuwe duinenrijen en de zee, de dorpen, bleekvelden, beplantingen, kasteelruïnes en buitenplaatsen, het contrast tussen reliëf en vlak land, heeft vanaf de 1 7e eeuw, toen in deze streek de landschaps schilderkunst werd uitgevonden, pen en teken- en graveer stift in beweging gehouden. Als bijna geen ander landschap in Nederland is dit landschap door deze vroege ontdekking van zijn schoonheid de bakermat geworden van veel van onze nationale ideeën over natuur en landschap. Natuur en kunst 'Hollands Arkadia' noemt Adriaan Loosjes in zijn gelijknami ge boek uit 1804 de omstreken van Haarlem; zijn areaal valt grotendeels samen met wat nu de Gemeente Bloemendaal is. Als 'heerlijk', 'verheven', 'streelend' en 'voortreffelijk' be schrijft hij het landschap, dat vooral geroemd wordt voor de 'groote verscheidenheid van uitmuntende en fraaijeToonee- len van vereenigde Natuur en Kunst'. Doel van Loosjes is dit landschap door middel van wandelingen te verkennen en om zo 'den geest mijner Lantgenoten optewekken tot de be- F.A. Milatz en A. Loosjes, De Nieuwe Brouwerskolk uit A. Loosjes, Hollands Arkadia of Wandelingen in de Omstreeken van Haarlem, Haarlem,A. Loosjes, 1809. Collectie van de auteur. 14 Ons Bioemendaal, 33e jaargang, nummer 2, zomer 2009

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 14