Het Bloemendaalse Bos Broedplaats van ontmoetingen Door Ton Hoenderdos 'Ter wering van het verstuivend zand, zoek kruid en plant in 't vaderland'. Onder dit motto zijn in 1745 de eerste bomen geplant van wat nu al weer heel lang ons mooie Bloemendaalse Bos is. Diverse boslanen stammen nog uit die tijd. Duinen waren afgegraven voor lucratieve zandlevering aan Amsterdam en Haarlem. Wat resteerde was een kale verstuivende vlakte. Niet bepaald het gedroomde lustoord van de toenmalige bewoners van het landgoed waarvan het Bloemendaalse Bos destijds deel uitmaakte. Dat was eerst Saxenburg (de villa is gesloopt in 1798, alleen de ijskelder bij De Rijp resteert) en later Wildhoef. Het publiek hield recht van overpad op de zes wegen door het bos. Op het kruispunt staat wat wij nu ken nen als het Pannenkoekenhuisje. In vroeger tijden was dit een personeelswoninkje met een aardappelveldje ernaast, vertelt Willem Holthuizen. De merkwaardige Griekse tempelfafade moest de entree van Saxenburg allure geven. Het Bos - toen nog Bosch - oefende een steeds grotere aan trekkingskracht uit. In zijn Haarlemsche Jeugdherinneringen geeft Tadema een levendige beschrijving van het vermaak van dagjesmensen hier, zo rond 1900. Wandelen, lekker eten, optredens van straat- of liever gezegd bosmuzikanten en een ritje door het bos op een ezeltje van Böttger doen de stad even vergeten. Misschien ook vanwege deze publieke recrea tieve functie koopt de gemeente het Bos in 1920 voor 221.000,-. Leonard Springer krijgt opdracht een plan te maken voor een 'beter beloop van de paden'. In de jaren daarop volgen met zijn inbreng Thijsse's Hof en de Her tenkamp, waarvoor hij ook het karakteristieke hertenhuis tekent. Tijdloos Het ontwerp van toen blijkt een hoge toekomstwaarde te hebben. Want ook vandaag heeft het Bos voor Jan en alleman - jong of oud, arm of rijk, met of zonder hond - iets te bieden. En hoewel het er altijd fijn rustig is, ben ik er bijna nooit helemaal alleen. Misschien is dit juist wel een van de bekoringen. Dat je in dit oude verstilde stukje natuur zoveel kans hebt op een mooie, toevallige ontmoeting. Als kind was ik hier nog niet bekend. Toen 'moest ik het doen' met de Haarlemmer Hout, waar ik vlakbij woonde. Daaraan doet het Bloemendaalse Bos, dat net als de Hout bestaat uit typerende verschillende delen, sterk denken. Inmiddels kom ik hier zo'n 30 jaar. Eerst op mooie wande lingen met mijn geliefde. Later met mijn kinderen de hertjes voeren of picknicken aan de enige picknicktafel die het Bos rijk is. En nu alweer een aantal jaar met mijn hond Jimmy. Hond en baas Een hond geeft ritme. Zo steek ik elke ochtend vanaf de Zomerzorgerlaan het bos in. Voorbij het ronde prieeltje met jonge acacia. Eenmaal los loopt Jimmy onmiddellijk zijn neus achterna. Welke hond was waar? Het vrolijke vogel- gefluit interesseert hem niet. Alles draait om zijn sociale hondenomgeving. Elke andere hond wordt begroet. Dit brengt ook baasjes tot elkaar. Terwijl honden om elkaar heen draaien, loop je wat te kletsen. Eerst over je hond, later over meer. Niet zelden bloeien er mooie vriendschappen op. De hondenbaasjes-familie in het Bos is uitgestrekt. Terwijl ik het Bos in ga, loopt Inger er net uit. Met haar border collies doet ze mee aan wedstrijden schapen drij ven. Niet te geloven hoe goed zij haar honden onder appèl heeft. Bij haar 'Lay down!', liggen ze, ook op honderd meter afstand. Een tel later komt Asta me tegemoet, de immer vrolijke poelier van het dorp. Met haar kan je lachen. En al moet ze naar haar winkel, daarvoor maakt ze graag even tijd. Mocht je zijn opgestaan met een zompig humeur, dan is dat nu zeker verdwenen. Oud en jong Ik sla linksaf over het open graslandje. Kleine kinderen van de kinderopvang spelen met een bal. Een ideaal zonnig plekje, ook ontdekt door de Academie voor Natuurgenees kunde Hippocrates aan de Koepellaan. Soms zie ik hier een groepje cursisten met bezemstelen tableaux vivants maken. LesjeTai chi misschien? Op het naastgelegen centrale punt van dit bosdeel komen paden en mensen samen. Schoolklassen, zoals van de Bosch en Duinschool, die het Bos als hun achtertuin kunnen zien, doen er spelletjes. Of juf Bep van de Bornwaterschool start van hieruit een bosschoonmaakactie. Vandaag zijn er CIOS- studenten, die in drie minuten het hele Bos doorstruinen. Ok van Batenburg, hier geboren en getogen, heeft heel vroeger ook CIOS gedaan. Dat schept een band. En al is hij al sinds mensenheugenis gepensioneerd, hij is nog altijd actief als zweminstructeur. Dat heeft hem een paar jaar terug nog een lintje opgeleverd. 18 Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 2, zomer 2009

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 18