A f prachtige kaart die een aaneengesloten lint in zuid-noord richting laat zien van buitens, hofsteden en andere bijzondere lommerrijke landgoederen. Feitelijk vormt deze kaart de basis voor de huidige ruimtelijke structuur van onze gemeente. Richting Hillegom 't Huis te Bennebroek Groesbeek Woestduin Leijduin Boekenrode B Spiegelenburg H Oosterduin Ui Zandenhoef Duinvliet B Schoonoord B Welgeleegen B Groen lust B Land en Duin B Vredenrust fl De Beek B Buiten twist Sparrenheuvel B Voorduin ffl Hartenlust B Wildthoef SS Sinneveld B Richting Velzen t Huize de Vogelenzang Marienbos Klyn Bendveld I Elswoud I Duin en Vaart I De Rijp 1 Saxenburg I Duin en Daal I Huis te Bloemendaal I Meerenberg I Velzerend Schematische weergave van het Lint van Buitenplaatsen, binnen onze gemeente, ten tijde van en gebaseerd op de kaart van Daniel Engelsman uit 1794 ingreep, geënt op de gedachte dat de natuur beheerst kan worden door de mens. Halverwege de 18e eeuw deed de Engelse landschapsstijl zijn intrede. De geometrische indeling werd aangepast en uitgebreid door de aanleg van slingerende, romantische en parkachtige landschappen met verrassende doorkijkjes naar waterpartijen en grasvelden. Na 1900 werden meer gemengde stijlen en architectonische tuinstijlen toegepast. Het landgoed kreeg opnieuw een meer symmetrische indeling met zichtassen naar het open land schap. Het huis werd bijna altijd geplaatst op een zichtbare, prominente plek in de structuur van het landgoed. Prachtige parels 'Een rijk lint met prachtige parels' zou eigenlijk de titel moeten zijn van de kaart die Daniel Engelsman heeft opge steld in 1 794. Vrij zorgvuldig zijn alle bijzondere landgoe deren in beeld gebracht tussen Vogelenzang enVelsen. In totaal zijn 20 objecten 'Der Hofsteden, Buitens, Bloemmis- teyen, Gestichten, Tusschen de Hooge Voorkant der Zee duinen en Den Delft' binnen onze gemeente gelegen. Een Hoogtij en verval Naarmate de welvaart steeg en de bereikbaarheid van de streek toenam ontstonden er ook andere ongewilde ontwikkelingen, die afbreuk deden aan de authenticiteit van de buitenplaatsen. Veel oorspronkelijke buitenplaatsen werden doorverkocht, Elswout heeft bijvoorbeeld acht eigenaren gehad. Iedere eigenaar wilde zijn stempel drukken op het land goed. Ook kregen de buitenplaatsen nog wel eens afwijkende functies. Woestduin bijvoorbeeld, werd verbouwd tot een ho tel, kreeg zelfs een renbaan en een nieuw treinstation ter hoogte van Huize Man pad. In de 20e eeuw zijn er nauwelijks nieuwe buitenplaatsen gerealiseerd. Wel zijn vrij veel buitenplaatsen opgesplitst waarbij op de afgesplitste kavels nieuwe landhuizen zijn gebouwd. Uitbreiding van de dorpen Een nieuw fenomeen in de regio was het aanleggen van de villaparken en de groei van de dorpskernen begin 1900. De landelijk gelegen buitenplaatsen kwamen steeds meer tegen de dorpsrand aan te liggen. Ook werden sommige buitenplaatsen volledig omsloten door woningbouw. Enkele verloren zelfs hun tuin aan de woningbouw. Bij de aanleg van de villaparken is gebruik gemaakt van de oude paden en wegenstructuur tussen de buitenplaatsen. Deze paden en wegen waren rijk beplant met oude eiken. Nieuwe eigenaren Begin vorige eeuw zijn veel buitenplaatsen in verval geraakt door economische tegenslag en de twee wereldoorlogen. Dikwijls was de combinatie van het onderhoud van gebouw en landgoed niet meer op te brengen. Dit heeft geleid tot het gescheiden verkopen en exploiteren van de gebouwen en het bijbehorende landgoed. Het is inmiddels een bonte verzameling van eigenaren geworden. Een aanzienlijk deel van de landgoederen is nu in eigendom van een overheid of semi-overheidsinstelling. Daarmee zijn de landgoederen van de buitenplaatsen toegankelijk gewor den voor een breed publiek. Stichting Natuurmonumenten Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 2, zomer 2009 25

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 24