Herstel buitenplaatsen door Landschap Noord-Holland heeft in beheer: Duin en Kruidberg, Midden Heerenduin, Heerenduin en Koningshof. Staatsbosbeheer heeft in be heer: Elswout, Duinvliet en Middenduin. Een ander deel van de oorspronkelijke landgoederen is op genomen binnen de gemeentelijke bosparken. Het betreft de bosparken: Caprera, Bloemendaalse Bos, Wilhelminapark, Brouwerskolkpark, Enschedepark en Van Haemstedebos. Recent zijn plannen gepresenteerd voor een kwaliteits verbetering voor de bosparken. Ieder bospark krijgt een specifiek thema gerelateerd aan de geschiedenis van het landgoed en de relatie met de directe woonomgeving. Voor het Bloemendaalse Bos bijvoorbeeld wordt de relatie met het historische landgoed verder uitgewerkt. Belvédèregebieden Diverse ministeries zijn gaan samenwerken om de situatie van de landgoederen te verbeteren en de verrommeling van het landschap tegen te gaan. Daarvoor zijn in de provinciale structuurplannen speciale belvédèregebieden opgenomen, overigens niet te verwarren met het gelijknamige landgoed Belvédère in Overveen. Alle oorspronkelijke buitenplaatsen en landgoederen in de regio vallen binnen de belvédèrege bieden. Eén van de projecten binnen de belvédèregebieden is het herstellen van de cultuurhistorische route tussen Elswout, Koningshof, Duinlust en Vaart en Duin. Een mooie toekomst? Feitelijk hebben de eigenaren van de buitenplaatsen de sleutel voor de toekomst. Er is nog steeds veel versnip perd eigendom met uiteenlopende en zelfs tegenstrijdige belangen. De locale overheid heeft in ieder geval één sterk instrument in handen, het bestemmingsplan. Juist bij het opstellen en handhaven van bestemmingsplannen kan de locale overheid voor een belangrijk deel de regie voor de toekomst bepalen en het gebruik voor de toekomst wettelijk vastleggen. Door Onno de Bruin De binnenduinrand van Zuid-Kennemerland heeft een zeer rijk cultuurhistorisch verleden. Hier werden in de loop van de eeuwen veel buitenplaatsen gesticht. De particuliere natuurorganisatie landschap Noord-Holland is eigenaar en beheerder van verschillende buitenplaatsen: Leyduin, Oud Woestduin.Vinkenduin, Naaldenveld, Alverna, de Overplaats (van de Hartekamp) en het Bennebroek- bos. Landschap Noord-Holland heeft niet alleen natuurbeheer als doelstelling, maar zet zich ook in voor behoud en ontwikkeling van landschap en cultureel erfgoed. Het is u misschien opgevallen, kort geleden is de zichtas tussen het hoofdgebouw van de Hartekamp en de voormalige theekoepel op de Overplaats hersteld. Dit project maakt deel uit van een groter plan. In nauwe samenwerking met direct betrokken belangheb benden, zoals gemeenten, gaat Landschap Noord-Holland de buitenplaatsen herstellen. Er worden de komende jaren twaalf projecten uitgevoerd. Een aantal rond het thema cultuurhistorie, maar ook verbetering van de natuurwaarden en recreatie komen aan bod. In totaal wordt maar liefst 3,2 miljoen geïnvesteerd. Op gebied van cultuurhistorie wordt gewerkt aan de volgende tien prqjecten: Restauratie van de Belvédère van Leyduin Herstel van de muren en schuren bij de voormalige moestuin van villa Leyduin Restauratie van het Juffershuis te Leyduin Terug brengen van contouren van de tuin van Linnaeus (inclusief amfitheater) op de Overplaats Opwaarderen van het ravijn en bouw van Zwitserse brug op de Overplaats Open maken van de zichtas tussen het hoofdgebouw van de Hartekamp en de voorma lige theekoepel op de Overplaats Baggeren en zichtbaar maken van de Zochervijver op de Overplaats Historisch verantwoorde toegangspoorten en helden op de Overplaats Restauratie van de obelisk vanWilhelmina bij Bennebroekbos Plaatselijk terugbrengen van historisch hakhoutbeheer Het komend half jaar staat in het teken van planvoorbereiding, publiciteit en de financiering. Begin juni zijn de projecten nader toegelicht aan het bestuur van Ons Bloemendaal. Belvédère van Leyduin 26 Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 2, zomer 2009

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 25