Het landschap en de ontwikkelingen in het Westelijk Tuinbouw gebied Door Piet Kelder Het Westelijk Tuinbouwgebied, een Haarlems eiland in de gemeente Bloemendaal, heeft altijd de aandacht van Ons Bloemendaal. Dit unieke gebied wordt steeds bedreigd door woningbouw. Maar wat maakt dit gebied nu zo uniek en waarom moet dit behouden blijven? Piet Kelder is land schapsarchitect en actief binnen de Stichting Westelijk Tuinbouwgebied. Hij beschrijft met liefde de schoonheid en het belang van dit gebied. Het Westelijk Tuinbouwgebied is een deel van de strand vlakte ten westen van Haarlem. In het noorden wordt het begrensd door de Zijlweg, in het oosten door de Weste lijke Randweg, in het zuiden door het Duinvlietpad en in het westen door de Elswoutlaan. In het gebied liggen de bebouwing van het Ramplaankwartier, de graslanden van het landgoed Elswout en het Duinvlietbos. Het Ramplaanpad (ook wel het Koeienpad genoemd) loopt door het gebied van de Ramplaan naar het Duinvlietbos. DeVlaamseweg is de toegangsweg door het gebied naar het Ramplaankwartier. In het noordelijk deel doorsnijdt de Brouwersvaart het gebied, van duinen tot stad. In het zuidelijk deel voert de Marcelisvaart het water van Elswout naar de Westelijke Rand weg en de Houtvaart. Het afgevoerde duinwater is kalkrijk en voedselarm, wat van groot belang is voor het natuurleven in het gebied. Ook is er veel ondergrondse kwel. Grondgebruik De menging van zand, veen en klei wordt geestgrond ge noemd. Deze geestgrond leverde een goede landbouwgrond op, aanvankelijk voor de aanleg van grasland, de teelt van landbouwgewassen en groenteteelt; later werd het gebied vermaard om zijn bloembollen. Van de bloembollenteelt is weinig meer over. Gedeelten zijn niet meer als tuinbouw- grond in gebruik, maar liggen braak of zijn, zoals bijvoor beeld langs de Zijlweg, aangekocht door huiseigenaren. Vaste planten en snijbloemen hebben de bloembollen grotendeels vervangen. Verder zijn er paardenweiden en tuincentra, in leegstaande kassen worden caravans gestald of zijn bedrijf jes gevestigd. Er zijn zelfs een autohandel en een thermo- meterfabriek gevestigd. Een vrij aanzienlijke oppervlakte is beschermd grasland, in beheer bij Staatsbosbeheer, de gemeente Haarlem en particulieren. Ten gevolge van niet- agrarisch grondgebruik hebben veel terreinen het karakter van land- en tuinbouwgebied verloren. Natuurlijke kwaliteiten In 2002 en 2003 werd door de KNNV, de vereniging voor veldbiologen, samen met de Vogelwerkgroep Zuid-Kenne- merland, een onderzoek in het gebied ingesteld naar de aan wezige planten en dieren, alsmede naar de mogelijkheden van verdere ontwikkeling daarvan. De flora en fauna bleken zeer rijk te zijn. Onder andere 29 soorten broedvogels in 200 paren, 21 soorten waterslakken, 14 libellensoorten (waaronder 2 Rode lijstsoorten), 18 soorten dagvlinders en maar liefst 297 verschillende plantensoorten (waaronder 2 Rode lijstsoorten en 4 wettelijk beschermde soorten). Enkele komen alleen in dit gebied van Haarlem voor. De meest op vallende soort is het Geoord Helmkruid dat in grote getale langs de oevers en bermen staat. Deze soort werd reeds in de 1 7e eeuw door de plantkundige Commelin beschreven. Hoewel een deel van de waarnemingen de beschermde wei- Begrenzing van het Westelijk Tuinbouwgebied landen betrof, werd ook aangegeven dat de plant daarbuiten voorkwam. Gezien de bijzondere kalkrijke, voedselarme waterkwaliteit waren tevens de perspectieven voor verdere natuurontwikkeling zeer gunstig. Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 2, zomer 2009 27

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 26