Gezicht van het gebied naar de stad (foto Geeke van Doornen) De landschappelijke waarde Het zijn vooral de randen die aansprekend zijn. Vanaf de stad aan de oostzijde kijkend naar het gebied valt de rand van de binnenduinen op, door de bossen, landgoed Elswout en het bos van landgoed Duinvliet. Lopende langs het koeienpad of de Elswouüaan is het stadssilhouet bijzonder, waarin de Bavo-kerk op de Grote Markt, de Bakenesserkerk en de rooms-katholieke Bavo aan de Leidsevaart domine ren. Het is het beeld dat veel schilders geïnspireerd heeft, waaronder Ruysdael. Maar daarnaast vormen ook de strandvlakte met zijn brede sloten, vele bloemen langs de randen en de weilanden met koeien, schapen en vogels een mooi contrast met de ran den, vooral in het gebied ten zuiden van de Marcelisvaart. Bij sneeuwval, mist of een uit zee opkomende bui is dit beeld zeer sprekend. Verder vallen de contrasten gedurende de jaargetijden op en in het voorjaar de vele stinseplanten in de bossen van de landgoederen. Ook dat is al lange tijd bekend. De vader van Frederik van Eeden, de plantkundige en fervent wandelaar F.W van Eeden beschrijft in zijn boekje Onkruid een wandeling door dit gebied. Hij heeft het onder andere over een 'bruisende beek' die toen langs het Duinvlietspad liep. Nu is het nog een halfdroge sloot, maar wie weet wat er mogelijk is als in de toekomst steeds meer water uit de duinen komt! Een landschappelijk gegeven dat op het eerste gezicht minder opvalt is de opeenvolging van landschappen, die begint bij de Noordzee, het strand, de buitenduinen, de middenduinen, de binnenduinen en die hier eindigt in de strandvlakte. Allemaal gebieden met een sterk verschillend karakter. Als dit gebied bijvoorbeeld door bebouwing zou wegvallen, zoals op veel plaatsen al is gebeurd, zou in deze landschappelijke reeks een deel verloren gaan en zoals wij allen weten, is het geheel meer dan de som der delen. Ontwikkelingen in onze tijd D^ jongste ontwikkelingen in het gebied zijn vol tumult geweest. In de tachtiger jaren waren er gemeentelijke wo ningbouwplannen voor een gebied van Zijlweg tot Mar celisvaart. Een actieve wijkraad van het Ramplaankwartier schreef een boekje over de landschappelijke kwaliteiten van het gebied, waardoor de bebouwing werd teruggebracht tot het gebied tussen de Zijlweg en de Brouwersvaart. Toen ook dat in een referendum in 1991 door de Haar lemse bevolking afgewezen werd en in het perspectief plan Haarlem Zuid-West (1995) aangegeven werd dat de doelstelling voor het gebied was: a. natuurvriendelijke land- en tuinbouw; b. meer openheid in verband met de relatie tussen stad en binnenduinrand; c. meer natuur, lag de weg open voor een landelijke bestemming van het gebied. Inmiddels was door de bewoners van de wijken rond het gebied de werkgroep Westelijk Tuinbouwgebied 28 Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 2, zomer 2009

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 27