opgericht, die meepraatte over de bestemmingen. In 2004 werd door de gemeenteraad van Haarlem het landschap- beheerplan goedgekeurd en in 2007 het bestemmingsplan Binnenduin, dat de wettelijke ondergrond moest verschaffen voor het veranderen van het grondgebruik ten zuiden van de Marcelisvaart en ten noorden van de Brouwersvaart en voor het stabiliseren van de bestemmingen elders. In 2005 werd dit gebied tussen de vaarten aangegeven als zoekgebied van waterberging in het integraal waterplan van Haarlem en het Hoogheemraadschap Rijnland. Dit idee werd in een soortge lijk plan van de gemeente Bloemendaal onderschreven. Ondertussen was het Nationaal Park Zuid Kennemerland, waartoe ook de weilanden bij het landgoed Elswout beho ren, opgenomen in Natura 2000 en was het gehele gebied aangewezen in de Provinciale Ecologische Hoofdstructuur van de binnenduinrandvlaktes en van het gebied ten zuiden van de Marcelisvaart als aankoopwaardig aangemerkt. Alles leek dus op termijn realiseerbaar, ware het niet dat de provincie de bestemming 'natuur' ten zuiden van de Mar celisvaart niet goedkeurde omdat het gebied geen natuur waarde zou hebben. Landschappelijke en natuurlijke toekomstmogelijk heden Zoals al eerder genoemd, werden in het Integraal waterplan Haarlem de gebieden ten noorden van de Brouwersvaart en ten zuiden van de Marcelisvaart aangewezen als zoekgebied voor waterberging. Deze functie is ons inziens goed te com bineren met de bestemming 'nieuwe natuur'. Voor het gebied ten noorden van de Brouwersvaart koos men de bestemming 'stadsnatuurpark'. Hier werd een plan ontwikkeld met moerasjes, sloten en poelen, een speelbos voor kinderen, een rietdoolhof en plukboomgaard. In een dergelijk gebied met veel water en gevarieerde milieu's zijn veel plant- en diersoorten te verwachten, waardoor kinderen weer bewust worden gemaakt van wat er in de natuur te be leven valt. Door begeleide kennisoverdracht en door werken in de natuur wordt dit ontwikkeld. Over het deel ten zuiden van de Marcelisvaart bestaan bij de werkgroep (inmiddels stichting) Westelijk Tuinbouwgebied ook verregaande ideeën. In dit gebied moet het water te rugkomen dat vóór de wateronttrekking aan de duinen ook aanwezig was. Dit kan door het herstel van vroegere sloten, verbreding van bestaande sloten, het afvlakken van slootkan ten, het terugbrengen van de 'bruisende beek' die vroeger langs Duinvliet liep en het hergraven van de vijvers van Duinvliet, die bij de sloop in de 19e eeuw gedempt werden. Afplaggen van de verrijkte bovengrond en zo mogelijk her stel van een oude geul door het gebied zouden samen met de bovengenoemde maatregelen enorme invloed hebben op de beeldvorming van de strandvlakten en het natuurleven in het gebied. Gezicht van de stad naar het gebied (foto Geeke van Doornen) Ons Bloemendaal, 3 3e jaargang, nummer 2, zomer 2009 29

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 28