iets kleins en haast onzichtbaars met de potentie om onder gunstige omstandigheden uit te groeien tot iets moois. Alleen had dit unieke zaadje geen gebruiksaanwijzing, geen teeltin structies en z'n favoriete grondsoort was onbekend. Goede feeën Gelukkig vond dit zaadje al in een vroeg stadium feeën op haar pad. Zoals Loes de Vita en Marion van Bussel, die zich op een bedauwde morgen een pad baanden tussen de manshoge springbalsemien, hun enkels verzwikten in verzakte koude bakken en hun armen openhaalden aan de doornen van de bramen. Ondanks de weerbarstige werkelijkheid van de staat waarin van het landje van De Boer op dat moment verkeerde, viel het zaadje bij hen in vruchtbare aarde. Het leidde tot een artikel in het herfstnummer van Ons Bloemendaal in 2007, waarin we mochten schetsen hoe dat Landje er in volle glorie uit zou kunnen gaan zien. Dat artikel eindigde met dit bloemrijke proza: "Zolang nog niet is gebleken dat het onmogelijk is, houden we het voor mogelijk dat op het Landje van De Boer een plek ontstaat met zinnenprikkelende borders, met een theetuin waar je de blaadjes voor je kruidenthee kunt plukken, waar bewoners van bijvoorbeeld Oldenhove naartoe kunnen om aan opgehoogde bedden zaaigoed te verspenen, of met hun kleinkinderen bij kunnen houden hoe groot de pompoenen zijn geworden, waar de schuur wordt gerestaureerd door jongeren in leerwerktrajecten, waar opgebrande managers tussen het groen kunnen bijkomen van hun burnout, waar schilderclubjes hun ezels opzetten om al dit moois vast te leggen (als er tenminste geen bruidspaar in de weg loopt die net hun trouwreportage maakt)waar schoolkinderen smaaklessen komen volgen, waar kokshulpjes van naburige restaurants knetterverse asperge-erwten, melde, kardoen, pimpernel en cavolo nero komen plukken, waar kookles sen worden gegeven om van die heerlijke ingrediënten ook heerlijke gerechten, of jams, of taarten te maken, waar door het hele seizoen oogstfeesten worden gehouden." De eerste stappen Inmiddels zijn we twee jaar verder en staat het plan als een huis! Er is veel bereikt en er zijn praktische obstakels over wonnen tussen droom en daad. Het werd snel duidelijk dat de kiem van het Landje van De Boer niet zou gaan groeien zonder geld. Een zoektocht langs fondsen leidde tot positieve reacties bij de KNHM, De J.C.Ruigrokstichting, het Maat schappelijk Stimuleringsfonds van Rabobank Kennemerland, het College van het Weeshuis der Doopsgezinden, het Janna Bosselaarfonds en hetVSB-fonds. Een maand later bleek het VSB-fonds als gevolg van de crisis genoodzaakt haar goe- dedoelen-portfolio te halveren, maar gedane toezeggingen bleven staan! Minstens zo blij zijn we met onze particuliere geldschieters, die Stichting Landje van De Boer geld lenen als 'certificaathouder'. In plaats van rente op hun lening ontvan gen zij jaarlijks een uitnodiging om de winst persoonlijk op te komen eten. Het prospectus van deze smakelijke belegging is uiteraard op aanvraag verkrijgbaar! Kruiwagens Om de kans op ontkieming te vergroten, is het belangrijk om de grond te bewerken. Met andere woorden, er was gereed schap nodig om de ontvankelijkheid voor het Landje-van- de-Boer-zaadje te vergroten. Daarom is er een comité van aanbeveling in stelling gebracht dat die rol op een gewel dige manier vervult. John Beeren van De Bokkendoorns, Geert de Boer en Karla Stroet, beiden kleinkinderen van de grondlegger van kwekerij De Boer, oud-burgemeester van Bloemendaal Wim de Gelder, Han de Kroon van Horecavers, voormalig hoofd groen van de gemeente Bloemendaal John Todirijo, groenauteur en fotograaf Leontine Trijber en Simon Werkendam van Slowworld lenen hun goede naam en hun netwerk voor dit project. Paaltje Na het verrichten van al dit voorwerk heeft Stichting Landje van De Boer in november 2008 het Landje van De Boer daad werkelijk aangekocht en kon het praktische werk beginnen. Om het droomplan, dat dankzij steun van de KNHM door echte tuin- en landschapsarchitecten was uitgetekend, te realiseren, moest er geruimd worden. Dat was een heel span nend moment. Eén van de uitgangspunten van het Landje van De Boer is om er gezamenlijk aan te werken, maar dit onderdeel was nog nooit getest. Nu kwam puntje bij paaltje. Voor de nieuwsbrief hadden zich inmiddels over de honderd mensen aangemeld om 'op de hoogte te blijven van de ont wikkelingen', maar zouden ze ook de handen uit de mouwen willen steken? Ja! Spectaculair werk is verzet, zoals een kas slopen, bomen omzagen, honderden kilo's glas en bakstenen afvoeren enz. Het weer was tijdens de vrijwilligersdagen steeds mooi en de stemming elke keer fantastisch. Asperges Het is nu mei 2009 en een professional is aan het werk om de stronken uit te graven, drainage aan te leggen en de grond te egaliseren. Als dat klaar is, kunnen we eindelijk aan een deel van de opbouwfase beginnen: zaaien, poten en planten. Hoewel we al lang bezig zijn en veel hebben bereikt, staan we nu op het punt dat eindelijk die zaadjes letterlijk de grond in gaan. We verheugen ons op wat er allemaal te voorschijn zal komen! De afgelopen twee jaar hebben we een schat aan mensen ontmoet die allemaal in meer of mindere mate behept zijn met de oh, zo aangename tuindersnatuur: optimisme, ver trouwen, geduld en liefde voor groen. Wie rucola zaait, komt snel aan zijn trekken, wie asperges wil wordt langer op de Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 2, zomer 2009 31

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 30