De Sagen van de tijd in het landschap Het perspectief van Maike van Stiphout proef gesteld en wie een appelpit plant, doet dat misschien voor zijn kinderen. Maar zoals de Chinese wijsgeer Lao-tze al zei: het doel is niet het doel, de weg is het doel. En wat is er langs de weg veel te zien! Vele handen maken licht werk: Wie de seizoenen met al hun schoonheid en verrassingen mee wil beleven op het Landje van De Boer, kan zich aanmelden bij: meedoen@landjevande- boer.nl (ook voor vragen, samenwerking, schenkingen van tuingereedschap of keukengerei, suggesties en het prospectus voor de certificaathouder). Op www.landjevandeboer.nl staat meer info en op http/landje-van-de-boer. blogspot.com zijn de verslagen en foto's van de hoogtepunten te volgen. Landschapsarchitecte Maike van Stiphout is directeur van DS Landschapsarchitecten; zij hebben het ontwerp voor Park Brederode gemaakt. Hier voor ging zij terug naar de oorspronkelijke parkontwerpen uit de 19e eeuw, maar legde er een nieuwe tijdslaag overheen. De landschapsarchitecte aan het woord over haar visie en de cultuurhistorische waarde van het landschap. Dit is een goed voorbeeld van de manier waarop nagedacht kan worden over de inpassing van een nieuwbouwproject in het landschap. "Nederland bestaat vrijwel helemaal uit gemaakt landschap", aldus Maaike van Stiphout. 'Echte' natuur hebben we niet, het is bijna allemaal door mensenhanden gecreëerd. Als je door de duinen van Bloemendaal loopt, denk je niet: 'wat is dit mooi gemaakt!' Maar een deel ervan is ontstaan door de matten die het zand verhinderden het achterliggende land te overstuiven. Wat praktisch begon, werd hoger en hoger, en groeide uiteindelijk uit tot de hoogste duinen van Neder land." Natuurmonument Ook landschap heeft een cultuurhistorische waarde, bena- 32 Ons Bloemendaal, 3 3e jaargang, Nummer 2, zomer 2009

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 31