drukt Maike van Stiphout. "Het Vondelpark is een beschermd Rijksmonument. Het vertegenwoordigt dusdanig die tijd en het beeld dat we hadden op recreëren, dat het de moeite van het bewaren waard is." Voor Park Brederode bestaat de cultuurhistorische waarde van het landschap nu vooral uit de parkachtige setting die aan het psychiatrische ziekenhuis gekoppeld is; de natuur biedt geneeskracht. Maar dit gebied had al eerder aantrekkingskracht op mensen. "De rijken uit de 17e en 18e eeuw ervoeren het duingebied als het ultieme romantische landschap. De glooiingen, de eindeloze landschappen waar het gezond was om in te verblijven. Ook de blekerijen met de bleekvelden en de droogbergen zijn cultuurhistorische, nog steeds zichtbare onderdelen van het landschap." Relatie tussen park en gebouwen Uit welke tijd een landschapsontwerp komt, is goed aanwijs baar, vooral in combinatie met architectuur. "In Nederland liggen de lagen der tijd echter over elkaar heen, dat gebeurt in zo'n drukbevolkt gebied. Ook in Park Brederode zijn die lagen zichtbaar. Tenslotte begint de huidige Villa Meerzicht als een middeleeuws boerderijtje." Het oorspronkelijke ontwerp van Park Brederode door J.D. Zocher jr. uit 1849 is volgens de landschapsarchitect compleet ondergesneeuwd. "Eigenlijk is het oorspronkelijke ziekenhuis te klein gebouwd. Tien jaar na de oplevering kwamen er al gebouwen bij. Het parkontwerp is daar echter niet op aangepast. Dat heeft de relatie tussen gebouwen en park ernstig aangetast; het verband tussen beide was weg." Terug naar de essentie Door DS is samen met verschillende adviseurs op het ter rein van ecologie, dendrologie en hydrologie, een nieuw ontwerp gemaakt waarbij de oorspronkelijke parkontwerpen weer herkenbaar worden. "Terug naar het masterplan van Zocher, terug naar de essentie," zegt Maike van Stiphout. "We hebben weliswaar alleen een schets van Zocher, maar die is goed leesbaar. De historische structuren zijn duide lijk te herkennen en de bomen staan als ankerpunten in het park. Zichtbaar door de andere tijdslagen heen, want de jaren brachten ook verschillende visies op inrichting en beheer door de gebruikers van het park. Ook wij zijn een nieuwe gebruiker met een nieuwe visie. Als je beseft dat deze 'natuur' door mensenhanden is gemaakt, realiseer je je ook dat je kunt ingrijpen, maar dan met een zorgvuldig plan." Kansen voor zeldzame begroeiing Meerenberg, het voormalige ziekenhuis, krijgt dezelfde entree terug als toen; met de 19e eeuwse zichtlijnen. "Als je aan komt rijden, krijg je het gebouw nooit pontificaal in beeld. Door terug te gaan naar het oorspronkelijke ontwerp is het park optisch groter geworden," aldus van Stiphout. "Open ruimte was door de begroeiing schaars geworden. Door die ruimte terug te brengen waaronder de voor malige bleekvelden - woont men straks herkenbaar aan de voet van de Kennemerduinen in plaats van in een park." De nieuwe tijdslaag die de ontwerpers aanbrengen is bijvoor beeld zichtbaar in het 'helpen' van de natuur. "Dat we aan de duinvoet kwelwater aanboren en door het kalkrijke water kansen creëren voor een zeldzame begroeiing, is echt iets van deze tijd." Woningen te gast in het landschap Anders dan gebruikelijk, is op Park Brederode het monu mentale landschap uitgangspunt voor de wijze waarop wo ningbouw mogelijk is. Maike: "Veelal worden landschaps architecten achteraf gevraagd om nog eens een plantsoen of wijkparkje in te richten, maar bij Park Brederode hebben wij de basis gelegd voor de woningbouw. De uitgangspunten voor de woningontwerpen zijn door ons bepaald, zodat de woningen optimaal te gast zijn in het landschap. Bij die uit gangspunten zijn architectenbureaus geselecteerd en samen hebben we vervolgens de kwalitatieve criteria opgesteld voor de woningontwerpen." De geschiedenis van het gebied De ontwerpers van het park hebben met liefde aan de opdracht gewerkt, "je kunt de geschiedenis van dit gebied nog steeds hervertellen doordat je al die lagen kunt blijven aanwijzen. De voormalige bleekvelden en oude begraafplaat sen, de zichtlijn richting de duinen. Al deze zaken hebben betekenis gekregen in het nieuwe ontwerp. De combinatie van al die elementen maakt een nieuw geheel dat weer hon derd jaar mee kan." Bron: DS Landschapsarchitecten Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 2, zomer 2009 33

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 32