Natuurbrug De Zandpoort Dook Jacqueline Groen Het lijkt zo vanzelfsprekend, de duinen aan de rand van Bloemendaal. Wie kent ze niet en maakt er geen gebruik van. Het is hier immers goed toeven, in dit prachtige stukje natuur midden in de Randstad. Maar ook de aantrekkelijkheid van het wonen in deze omgeving wordt voor een groot deel bepaald door de natuur. Toch is het niet zo vanzelfsprekend dat deze duinen tot in lengte van jaren blijven bestaan. Daar wordt door de natuurbeheerders, PWN, Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer (zij werken samen binnen het Nationaal Park Zuid Kennemerland) en Waternet een grote inspanning voor geleverd. Door het uitvoeren van kleinere maar ook grotere projecten wordt met man en macht gewerkt om deze natuur in stand te houden. Veel vrijwilligers, ook uit Bloemendaal, dragen de natuur een warm hart toe en helpen geregeld. Eén van de grotere projecten waar nu plannen voor gemaakt worden, is de natuurbrug de Zandpoort (over de Zandvoortselaan) tussen het Nationaal Park Zuid Kennemerland en de Water leidingduinen. Het is de bedoeling dat over deze natuurbrug ook gefietst en gewandeld kan worden. Een ruiterverbinding wordt eveneens bekeken. Ecologische hoofdstructuur De Nederlandse kustduinen zijn als geheel van internationale betekenis voor zowel natuur als recreatie. De duinen zijn een parel van de ecologische hoofdstructuur. De ecologische hoofdstructuur is een samenhangend netwerk van bestaande en nog te ontwikkelen belangrijke natuurgebieden in Neder land. Het vormt de basis voor het Nederlandse natuurbeleid, grotendeels aangewezen als Natura 2000-gebied en (ten noorden van de Zandvoortselaan) als Nationaal Park. Het is de bedoeling om deze gebieden met elkaar te ver binden. Bij de duinen in deze regio gaat het om grotere en kleinere verbindingen, denk daarbij aan paddentunnels maar ook grote projecten zoals ecoducten en het oplossen van de doorsnijding van de duinen door de spoorlijn. Een eerste stap die nu genomen kan worden is een natuurbrug over de Zandvoortselaan. Het belang van ontsnippering Natuurgebieden, zoals ook de Nederlandse duinen, zijn de afgelopen decennia onder grote druk komen te staan. Door de vele wegen die deze gebieden doorsnijden, de uitbreiding van woongebieden en soms ook de aanleg van industriegebiedjes, zijn grote natuurgebieden steeds meer versnipperd geraakt. Dat heeft grote gevolgen voor de na tuur. Door die versnippering ontstaan geïsoleerde ecotopen, waardoor bepaalde dieren en planten uitsterven. Dit leidt soms tot een eenzijdige natuurontwikkeling. De verdroging heeft bijgedragen aan het uitsterven van bepaalde rassen en soorten. De afgelopen jaren is het besef gegroeid dat een antwoord gezocht moet worden op die versnippering, waardoor dieren belemmerd worden te migreren naar andere gebie den. Dezelfde dieren die met hun vachten en uitwerpselen plantenzaden verspreiden. Door het herstellen van verloren schakels en ontbrekende schakels te verwerven tussen die natuurgebieden, wordt de uitwisseling van dieren en planten hersteld en dat levert weer een belangrijke bijdrage aan het stimuleren van de biodiversiteit. Het besef dat ontsnippering van groot belang is voor het behoud en de verbetering van natuurwaarden, vind je geluk kig terug in landelijk, provinciaal en plaatselijk beleid, zelfs in Europees beleid. Natuurbruggen De Zandvoortselaan doorsnijdt de duinen tussen Noordwijk en IJmuiden en vormt zo een barrière voor natuur en mens. Deze beoogde natuurbrug is één van de eerste verbindin gen. In de toekomst zullen er meer natuurbruggen moeten komen, voor het herstel van de ecologische samenhang kan plaatsvinden tussen de grote natuurterreinen van de Water leidingduinen en het Nationaal Park Zuid Kennemerland. Een prachtig voorbeeld is de natuurbrug in het Gooi. Daar is nu ervaring opgedaan met een natuurbrug waar ook over gefietst en gewandeld kan worden. Al gauw bleek dat over dag de mensen van de brug gebruik maken en 's avonds de dieren. Een bijzondere ervaring bij deze natuurbrug was dat, voordat de inrichting van de natuurbrug gereed was, dieren deze verbinding al wisten te vinden. Eerste ontwerp Er is nog één plaats aan de Zandvoortselaan waar de natuur brug tot stand zou kunnen komen, namelijk ter hoogte van partycentrum 'De Manege'. Om deze unieke mogelijkheid veilig te stellen heeft de provincie Noord-Holland de gebou wen enige jaren geleden gekocht en de gemeente Zandvoort heeft de grond ter beschikking gesteld. Het Nationaal Park Zuid Kennemerland* en Waternet hebben Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 2, zomer 2009 37

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 36