Open Monumentendagen 'Op de kaart' De Open Monumentendagen 2009 zullen plaatsvinden op 12 en 13 september. Het landelijke thema is Op de kaart. 'Op de kaart' vraagt aandacht voor monumenten die op een of andere manier ooit op de kaart zijn gezet. Het zijn vaak markante gebouwen die een (stedebouwkundige) ankerfunctie hebben of op een andere manier op een bijzondere of bepalende plek gelegen zijn. Deze gebouwen worden vaak als iconen van een stad of dorp beschouwd. Van oudsher worden deze gebouwen al aangegeven op landkaarten, plattegronden, stadsgezichten, topografische kaarten, uitbreidingsplannen, gravures en ontwerptekeningen. Ze worden beschreven in reisgidsen en zijn ook op een ansichtkaart verkrijgbaar. Meestal zijn dit dezelfde gebouwen die ook de verbeelding van kunstenaars prikkelden en inspiratie gaven voor tekeningen, schilderijen en gedichten. Ook dit jaar worden de Open Monumentendagen in de gemeente Bloemendaal door Ons Bloemendaal georganiseerd. Bij het ter perse gaan van dit tijdschrift was het programma van de deelnemende monumenten nog niet bekend. Vanaf begin juli is de informatie te vinden op de website www.onsbloemendaal.nl en www.openmonumentendag.nl. Begin september zal het programma ook in Het weekblad worden gepubliceerd. Tijdens de Open Monumentendagen zijn er voor de donateurs twee fietsexcursies met het thema 'Palen met verhalen.' Voor meer informatie zie ook de website. Op zoek naar grenspalen in en om Bloemendaal Dorp Zaterdagmiddag 12 september van 14.00-1 7.00 uur, onder leiding van Joan Patijn. Verzamelen in gemeentemonument De Kapel aan de Potgieterweg. Aanmelden: joanpatijn@live.nl, telefoon, ook op zaterdag 12 september 06-27072966 Op zoek naar grenspalen rond Vogelenzang en Bennebroek Zondagmiddag 13 september van 13 tot ca 16 uur, onder leiding van Gert Jan van Setten. Verzamelen voor de r.-k. kerk van Vogelenzang. Maximaal 20 deelnemers. Aanmelden: setland@wxs.nl, telefoon 023-5262323 Fietsen en wandelen in Haarlems Groen In het Historisch Museum Haarlem is tot en met 23 au gustus de wisseltentoonstelling 'Lief en Leed in Haarlems Groen' te bezichtigen. In dit kader worden maandelijks wandel- en fietsexcursies georganiseerd. 'Lief en Leed in Haarlems Groen' is een sfeervolle tentoon stelling over Bolwerken, Begraafplaatsen en Stadsparken in Haarlem. Bekijk in drie kleine maar boeiende zalen hoe de Haarlemmers ook in de 19e eeuw al de drukke vieze bin nenstad wilden ontvluchten en beleef mee hoe de aandacht voor meer groen in de stad ontstond. Aanmelding wandel- en fietsexcursies Wandelen: Zaterdag 18 juli, 22 augustus, wandelexcursie 'Via de Bolwerken naar de begraafplaats aan de Kleverlaan', een bijzondere kijk op een stukje Haarlemse funeraire geschiedenis. Organisatie: Het Haarlemse Gilde, uw gids is Thon Fikkerman. Aanvang: steeds 10.00 uur. Plaats: steeds verzamelen in de Kaartjeshal van het NS Station Haarlem. Duur: ca. anderhalf uur, einde op de begraafplaats. Max. aantal deelnemers: 15 personen, kinderen ten minste 6 jaar. Aanmelden: via de Gildetelefoon 06 - 1641 08 03, tussen 18.00-20.00 uur. Kosten: 3,— p.p. Fietsen: Zondag 5 juli, 26 juli, 9 augustus, fietszwerfexcursie Flaarlem en omgeving, 'Sporen van Zocher en Springer in het landschap van Kennemerland'Organisatie en gids: Joan Patijn, cultuurhistorie van Kennemerland. Aanvang: steeds 11.00 uur. Plaats: steeds verzamelen in de kaartjeshal van het NS Station Haarlem. U komt met eigen fiets, evt. fietsverhuur fietsenstalling NS Station Haarlem, tel. 023 - 53 1 7 066. Duur: onbepaald, einde waarschijnlijk 16.00 uur omgeving Driehuis. Max. aantal deelnemers: 15 personen. Aanmelden: bij Joan Patijn, 06 - 27 07 29 66, voicemail 023 52 70 190 ofjoanpatijn@live.nl NB: bij verhindering tijdig afzeggen i.v.m. wachtlijst. Kos ten: 3,— p.p., fiets, water en eigen lunch voor onderweg meenemen. 40 Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 2, zomer 2009

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 39