Van de redactie Inhoud Pag. 3 Inhoud Van de redactie Pag. 4 Landschap als Lens, Wenda Stoffel en Erik A. de Jong Pag. 6 Structuur in het landschap, Wenda Stoffel Pag. 11 De eik, boom van goden, Florentine van Eeghen en John Todirijo Pag. 14 Landschap: geheugen of amnesie?, Erik A. de Jong Pag. 18 Het Bloemendaalse Bos, Broedplaats van ontmoetingen, Ton Hoenderdos Pag. 2 2 Mijn favoriete plek in de gemeente Bloemendaal, groep 8 Josephschool Pag.24 Historische buitenplaatsen, Ontstaansgeschiedenis en betekenis voor onze woonomgeving, Gert van Eikeren Pag. 2 6 Herstel buitenplaatsen door Landschap Noord-Holland, Onno de Bruin Pag. 2 7 Het landschap en de ontwikkelingen in het Westelijk Tuinbouwgebied, Piet Kelder Pag.30 Landje van De Boer: van droom naar daad, Elbrich Fennema Pag.32 De lagen van de tijd in het landschap, Het perspectief van Maike van Stiphout Pag. 3 4 Een tocht langs de Bloemendaalse landschappen, Gert Jan van Setten Pag. 3 7 Natuurbrug De Zandpoort, Jacqueline Groen Pag. 3 9 BlikOpener, Daan van de Vijver Pag.40 OproepReactieMededeling Pag.43 Colofon Landschap is de drager van onze toekomst en wij moeten daar heel zuinig op zijn. De kinderen uit groep 8 van de Josephschool hebben zo hun favoriete plekjes in het Bloemendaalse landschap. Zij zullen zich dat later nog scherp herinneren en zij zullen deze herinneringen ter plekke kunnen ophalen als wij, de wat oudere Bloemendalers, tenminste zorgvuldig met dit landschap om zijn gegaan. Zoals u in het artikel van Erik A. de Jong kunt lezen is landschap de lens van ons geheugen. De structuur van ons unieke Bloemendaalse landschap wordt u uitgelegd door Wenda Stoffel. We moeten zorgen voor dit prachtige land schap en het behouden. Behouden door ontwikkeling wel te verstaan. Leest u met ons mee hoe het Bloemendaalse Bos, het Landje van de Boer, de historische buitenplaatsen, Park Brede- rode en het Westelijk Tuinbouwgebied zich ontwikkelen en hun (natuur) steentje bijdragen aan ons Landschap met een hoofdletter L. Dit themanummer is tot stand gekomen met medewerking van gastredacteuren Erik A. de Jong, landschapshistoricus, en Wenda Stoffel, landschapsarchitecte. Erik A. de Jong, Caroline Le Poole, Christine van Meer, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten, Wenda Stoffel Volgens de Europese Landschapsconventie van de raad van Europa is landschap: een gebied zoals dat door mensen wordt waargenomen en waarvan het karakter bepaald wordt door natuurlijke en menselijke factoren en de interac tie daartussen. Ons Bloemendaal, 3 3e jaargang, nummer 2, zomer 2009 3

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 3