Landschap als Lens Door Wenda Stoffel en Erik A. de Jong, gastredacteuren Dit jaar wordt de Structuurvisie voor de Gemeente Bloemendaal gemaakt: een belangrijk moment voor de ruimtelijke toekomst van deze gemeente en de aantrekkingskracht en uitstraling van haar landschap, ook ver buiten de eigen grenzen. Dit themanummer wil een aantal bouwstenen aan dragen voor een dergelijke visie vanuit de invalshoek van Ons Bloemendaal. Nationaal en internationaal is landschap recentelijk een centraal gegeven geworden in de discussie over onze zich steeds meer verstedelijkende toekomst. Waar het groot ste percentage van de wereldbevolking in de toekomst in steden woonachtig zal zijn, stijgt de druk op het landschap en wordt het een steeds kostbaarder bezit. In internationaal verband probeert men via de aanpak van het zogenaamde landscape urbanism een visie te ontwikkelen waarbij niet lan ger de economie van exploitatie en bebouwing van onze omgeving het eerste gegeven is nog altijd de erfenis van het optimistische modernisme van de afgelopen 50 jaar. In plaats daarvan ziet men het landschap als de allereerste lens waardoor we toekomstige ontwikkelingen moeten zien. Duurzame drager Landschap is de duurzame drager van onze toekomst. Land schap is immers, meer dan architectuur en stedenbouw, in staat om blijvende ecologische en culturele waarden integraal te dragen en te verzoenen met economische en maatschappelijke ontwikkeling en transformatie, mits we landschap als drager en context op zuivere gronden respec teren en voorrang geven. Dat vraagt van alle betrokkenen een nieuwe houding en nieuwe visies. Als nooit te voren wordt overal in de wereld gesproken over het belang van grote openbare parken, de rol van water, energie en duur zaamheid, het belang van ecologische structuren, de rol van recreatie, het open houden van de landschappelijke ruimte, de noodzaak tot alternatieven van huisvesting, landbouw en voedselvoorziening en over landschap als belangrijk erfgoed. Structuurvisie Nationaal wordt het raamwerk voor onze gemeentelijke structuurvisie ingekaderd door de vorig jaar door de Rijks overheid gepresenteerde Structuurvisie Randstad 2040. Onder het motto 'duurzaam, concurrerend en mooi', wil het Rijk voorwaarden scheppen voor ontwikkelingen door investe ringen. Maar dan wel onder de condities dat zulke ontwik kelingen klimaatbestendig zijn, en dat zij de bereikbaarheid en economie en bovenal de kwaliteit van wonen, werken en leven bevorderen. Dat doet nogal wat aanspraken op het landschap. De uit werking van dit beleid dient in de regio plaats te vinden. De 4 Provincie Noord-Holland start de discussie over de Struc tuurvisie Noord-Holland 2040 middels scenario's die zich onderscheiden qua aard en sturing van projecten: lokaal of nationaal. Dit betekent dat er grote verschillen zijn in de schaal van de projecten en de lokale invloed. De opgaven blijven dezelfde, de oplossingen verschillen sterk. Dat vraagt dus op het lokale niveau van Bloemendaal een behoorlijke politieke en maatschappelijk inzet ten aanzien van een toe komstige visie. Deze moet integraal van karakter zijn en er moeten belangrijke keuzes worden gemaakt met weloverwogen argumenten. Visie, openheid en goede advisering zijn daar voor van groot belang. Dat geldt ook voor de participatie van bewoners van deze gemeente die terdege zullen moeten nadenken over de toekomst van het unieke landschap waarin zij zo graag wonen. De overheid stelt dat ook op prijs: ten behoeve van de Agenda Landschap het het Ministerie van LNV een rapport verschijnen over Burgers en Landschap. Voorbeelden van burgerparticipatie en maatschappelijk initiatief (december 2008). Uniek landschap Bloemendaal is een unieke gemeente met een uniek land schap en unieke mogelijkheden: het zou in alle discussies over het Nederlandse landschap zelfs een voorbeeldfunc tie kunnen vervullen vanwege de aanwezige potenties en opgaven. Het is onvermijdelijk dat de gemeente te maken krijgt met problemen als verdichting van haar bebouwing gezien de aanwezigheid van de Randstad en Schiphol. Andere thema's zijn: de ontwikkeling en bereikbaarheid van de kust, het ontwikkelen van alternatieve energie, de rol van landbouw in en bij de steden, de rol van het groen in de Randstad, opvang van water en klimaatbestendigheid, ontwikkeling en herstel van ecologische waarden en de zorg voor het landschap als drager van cultuurgeschiedenis. (Rand Ivoorwaarden Landschap is een kwestie van kiezen: niet alles kan overal. Het is belangrijk om ontwikkelingspotenties te benoemen en ons daarop te richten bij provinciale ontwikkelingen. Ons Bloemendaal pleit voor grote aandacht voor ecologische en ruimtelijke (randvoor)waarden en potenties en voor econo mische investering als deze zich voegt naar het landschap en Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 2, zomer 2009

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 4