a de daarbij behorende cultuurhistorische waarden. Recente ontwikkelingen illustreren de noodzaak om te kiezen welke ontwikkelingen toelaatbaar en gewenst zijn en waar actief ingegrepen moet worden op basis van een visie op aanwezige waarden. Voorbeelden zijn er genoeg: de diep gewortelde behoefte van projectontwikkelaars voor niet in belangrijke landschapsstructuren passende en te grootscha lige nieuwbouw op terreinen als die van Meer en Berg, het Marinehospitaal en de Zandwaaier. Dit soort projecten staat ver af van een benadering die het landschap tot uitgangs punt neemt. Dan is er de problematiek van de wateroverlast aan de voet van de duinen, het belang van het herstel van de duinrellen, de opvang van water in meertjes, het open houden van het Westelijk Tuinbouwgebied en de andere strandvlaktes, de zorg voor de landgoederen, individueel en als samenhangende zone, het onderling verbinden van het landschap ten behoeve van grotere en meer intense beleving, het behoud van het groene karakter van de Bloemendaalse villawijken, de herwaardering voor de rol van uitzicht en vista's in het landschap waar in de 17e eeuw onze zo befaamde Hollandse landschapsschilderkunst werd uitgevon den. Behoud door ontwikkeling Al veel langer stimuleert de overheid gemeenten, opdracht gevers, monumentenzorg en burgers om na te denken over 'behoud door ontwikkeling'. Wat vroeger onverenigbaar leek, is nu een noodzaak: geschiedenis en ontwikkeling zijn twee kanten van een en dezelfde medaille. Wat kan zijn dient zich te verzoenen met wat is. Behoud van historische structuren in het landschap is de onderlegger voor nieuwe Landschap bij Huis te Vogelenzang (foto WS) opgaven. Ons Bloemendaal onderschrijft deze officiële beleidslijnen van de overheid waarbij zulke ontwikkelingen zich moeten baseren op landschap als 'natuurlijk en cultuur- lijk erfgoed in samenhang'. Karakter In dit themanummer willen we door middel van een aantal artikelen aangeven wat het essentiële karakter is van het landschap in Bloemendaal en hoe deze gemeente haar iden titeit ontleend aan natuur, cultuurgeschiedenis, bewoning, gebruik en recreatie. Allereerst is daar de wijze waarop het landschap zijn unieke structuur en vorm heeft gekregen door de tijd heen. Landschap is niet alleen een fysiek gegeven, maar fungeert ook als geheugen, als een verzameling 'leesbare' plekken van lokaal en bovenlokaal belang. Landgoederen hebben een belangrijk aandeel in de identiteit van Bloemendaal en vor men al heel lang de cultuurhistorische parels en recreatieve trekpleisters. Natuur en ecologie vertegenwoordigen grote natuurlijke potenties; water en beplantingen zijn essentieel voor de landschappelijke opbouw. Observatie, studie, bele ving en recreatie zijn al lang essentieel voor de wijze waarop deze gemeente is gezien, beschreven, bezocht en bewoond: literatuur en verhalen vormen een belangrijke immateriële culturele erfenis die zich verbindt aan plekken en plaatsen. Nog altijd nodigt het landschap uit tot nieuw elan, zoals nieuwe gebruikers op het landje van De Boer aantonen. Zulke ontwikkelingen geven voedsel aan de hoop dat het Bloemendaalse landschap in de toekomst integraal op zijn eigen termen kan worden ingericht, gebruikt en beleefd. Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 2, zomer 2009 5

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 5