Structuur in het landschap Door Wenda Stoffel De opbouw parallel aan de kust bepaalt de structuur van het landschap in Bloemendaal. De reliëfrijke binnenduinrand en de landgoederen met (parkachtig) bos op de strandwallen en open weiland in de strandvlakte bepalen nog altijd het karakter van de gemeente Bloemendaal. Dit is zichtbaar langs de oude wegen over de rand van de strandwallen, bij grote hoogteverschillen (vooral aan de rand van de jonge duinen) en bij zicht over de grenzen van het landschap heen. Onder invloed van golven en getijden werden vanaf ca. 7000 jaar geleden strandwallen gevormd. Deze liggen ongeveer parallel aan de huidige kustlijn. Tussen de strandwallen liggen relatief lage, natte strandvlaktes waarop in rustige omstandigheden veen groeide. Dit gebeurde op grote schaal op het ten oosten van de strandwallen gelegen voormalige wad nadat dit door het dichtslibben van de zeegaten afgeslo ten werd van de zee. Een restant hiervan ligt in Bennebroek langs de Haarlemmermeer. Gevormd door zee en wind Vanaf ca. 1100 na Chr. stoof zand op de langs de zee gelegen delen van de strandwallen en ontstonden de jonge duinen met veel reliëf en hoogtes tot meer dan 40 m NAP. Het (opgehoogde) Kopje is het hoogste punt in de gemeente op 43 m NAP. Juist in de gemeente Bloemendaal zijn grote hoogteverschil len te vinden en is de overgang van de jonge duinen naar het strandwallenlandschap abrupt, met steile binnenduinrand- hellingen. Door verstuiving zijn ook de drogere strandwal len reliëfrijk met de hoogste ruggen op 12,5 m NAP in Bennebroek. In de binnenduinrand ontwikkelde zich op de hoger gele gen, drogere strandwallen met vrij veel reliëf eiken-berken- bos en op rijkere grond beuken-lindenbos. Op de lagere, nattere, zwak golvende strandvlaktes groeide elzen-essenbos. De jonge duinen bleven grotendeels kaal en in beweging tot de mens zich inzette om de overlast van het stuivende zand te beteugelen. In de jonge duinen verzamelt zich zoet water dat via kleine stroompjes, duinrellen, naar de binnenduin rand afvloeit. Gevormd door menselijk gebruik In eerst instantie benutten mensen het door de natuur ge vormde landschap. Het landschap kreeg in de loop der tijd verschillende gedaantes maar behield dezelfde structuur van parallel aan de kust gelegen strandwallen met lagere strand vlaktes ertussen. Voor de Hollandse graven uit de Middeleeuwen was het bos in de binnenduinrand jachtterrein. Op de plek van het hui dige Huis te Vogelenzang stond een jachthuis van FlorisV. Ontgonnen werd het gebied vanaf 1200, toen de graven zo genaamde ambachtsheerlijkheden uitgaven aan leenmannen. Deze lagen tegen de jonge duinen aan op de meest weste lijke strandwal. In het noorden van de huidige gemeente ligt de ambachtsheerlijkheid Aelbertsberg, nu Bloemendaal. Bij het huidige meertje van Caprera werd een hoeve gebouwd. In Tetterode, het huidige Overveen, werd waarschijnlijk in de 13e eeuw een hofstede gebouwd; nog steeds is onbekend waar. Tot slot werd Vogelenzang een ambachtsheerlijkheid. Boerderijen lagen op de overgang van hoog naar laag, tussen de weiden in de strandvlakten en het bouwland op de strandwallen, en op wat hogere plekken in de strand vlakte. Het boerenbedrijf was een gemengd bedrijf waarbij de mest van het vee op het bouwland werd opgebracht tot de komst van kunstmest in de tweede helft van de 19e eeuw. Op de kaart van Adriaen Ockersz. uit 1599, leden van Ons Bloemendaal sinds het 25-jarig jubileum goed bekend, is dit goed te zien. Net als kastelen hebben sommige hoeven water als een beschermende ring rond de bebouwing. Op deze kaart is te zien dat grote delen van de gemeente nog bestonden uit 'Wildernisse ende Duynen'. Aerdenhout Anderen Hout) was in de 16e eeuw jachtterrein van de heren van Bredero. De 'wildernis' werd ook gebruikt om vee in te weiden, in de jonge duinen vooral schapen. WaNen en vlaktes De stad Haarlem, waarop de streek georiënteerd was en is, ligt op de meest oostelijke strandwal aan open water. Vervoer over water was belangrijker dan over land. Benne broek ontstond waarschijnlijk in de 14e eeuw als dorp van veenarbeiders op dezelfde oostelijke strandwal, en was van Vogelenzang gescheiden door de moerassige strandvlakte en met de Kleine Houtweg in Haarlem verbonden via een weg op de rand van de strandwal, de Binnenweg. De oudste we gen lagen op de rand omdat deze gemakkelijker begaanbaar was dan de rest van de reliëfrijke strandwal. Het veen werd als brandstof voor Haarlem gedolven in het uitgestrekte veengebied op het oude wad. Mede door de vervening wer den de meren in het gebied steeds groter tot ze uiteindelijk ingepolderd werden en omgevormd tot landbouwgrond. Zo ontstond in 1852 droogmakerij de Haarlemmermeer, 6 Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 2, zomer 2009

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 6