Zicht op de binnenduinrand over het Westelijk Tuinbouwgebied vanaf de Houtvaart (nu de bermsloot van de Westelijke Randweg) (foto WS) waarvan de ringvaart bij Bennebroek nu de oostelijke grens van de gemeente Bloemendaal is. De strandvlakten waren moerassige barrières. Slechts enkele wegen verbonden de strandwallen onderling. De Zijlweg verbond Haarlem met Overveen, dat op het duin aan de andere kant van het veen in de strandvlakte gelegen is. Waar de Zijlweg het duin raakte stond een tolhuis, met herbergen eromheen. Hier lag het oude centrum van Overveen, toen de grootste kern. Ook aan de Kleverlaan lag een tol met herberg. Schoon water benut Voorbeeld van het benutten van de natuurlijke omstandighe den is het ontstaan van vele bierbrouwerijen in Haarlem, die het zuivere duinwater gebruikten. Ook de blekerijen die uit eindelijk een groot deel van de lage landen van Overveen en Bloemendaal besloegen dankten hun bestaan aan het schone duinwater waarmee de stoffen werden gespoeld, en hogerop het duinzand, waarop ze gedroogd werden. Haarlem werd in de 1 6e eeuw een centrum van de textielnijverheid. Voor de blekerijen werd de strandvlakte opgedeeld in rechthoe kige percelen grasland, omgeven met sloten. Op de zo dicht bij de stad Haarlem gelegen gronden werden daarnaast veel tuinderijen opgezet. Dynamiek en landgoederen Het resultaat van landbouw, overbeweiding en kap van brandhout in de Middeleeuwen, was begin 16e eeuw een vrijwel boomloos landschap met stuivende duinen. Sinds dien is het landschap deels weer beplant. Vanaf de 1 6e eeuw werden de stuivende duinen vastgelegd met helm en vanaf de 18e eeuw ook door het planten van dennen, meestal Pinus nigra. Doordat de dynamiek verminderde kreeg ook natuur lijke opslag weer een kans. In de binnenduinrand werden vanaf de 1 7 e eeuw buitens met rijke beplanting als beschutting en versiering gesticht door rijke kooplieden uit Amsterdam. In totaal worden nu 58 landgoederen vermeld in Zuid-Kennemerland, waarvan 31 in de gemeente Bloemendaal (L.H. Albers, Landgoederen van Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 2, zomer 2009 7

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 7